Kerry pozytywnie o pojednaniu z Wietnamem, krytykuje łamanie praw człowieka

Spotkanie Johna Kerry z przewodniczącym Partii Komunistycznej Witnamu  Nguyenem Phu Trongem w Wietnamie fot.Hoang Dinh Nam/EPA

Spotkanie Johna Kerry z przewodniczącym Partii Komunistycznej Witnamu Nguyenem Phu Trongem w Wietnamie fot.Hoang Dinh Nam/EPA

Amerykański sekretarz stanu John Kerry mówił w piątek w Hanoi z uznaniem o ociepleniu stosunków między USA a Wietnamem, ale zastrzegł, że rozwój relacji będzie zależał od postępów komunistycznych władz w kwestii zapewnienia ochrony praw człowieka i swobód.

W czasie spotkania z prezydentem Wietnamu Truongiem Tan Sangiem Kerry, weteran wojny wietnamskiej, oświadczył, że „droga do pojednania między obu krajami jest z pewnością jedną z najwspanialszych historii narodów, które prowadziły wojnę, ale potrafiły znaleźć wspólny grunt pod budowę nowych stosunków”.

Amerykański polityk przyjechał do Hanoi, aby wziąć udział w obchodach 20. rocznicy ustanowienia stosunków dyplomatycznych między USA a Wietnamem. Jak podkreślił, oba państwa udowodniły, że „dawni wrogowie mogą stać się rzeczywistymi partnerami”.

Mówiąc o przyszłości stosunków, zwrócił uwagę na konieczność poprawienia sytuacji w dziedzinie praw człowieka, co ma być warunkiem ustanowienia „strategicznego partnerstwa, bardziej głębokiego i trwałego”.

Stany Zjednoczone dążą do zacieśnienia więzi z Wietnamem, aby podbudować swoją rolę w Azji i zrównoważyć wpływy Chin. Na przeszkodzie stoi jednak krytykowana na świecie polityka władz w Hanoi w dziedzinie praw człowieka.

Komunistyczny Wietnam jest regularnie piętnowany przez obrońców praw człowieka i zachodnie rządy ze względu na politykę „zero tolerancji” wobec wszelkich przejawów politycznej opozycji i łamanie przez władze wolności religijnej. Do aresztów trafiają m.in. blogerzy, działacze religijni czy dziennikarze.

Waszyngton szacuje, że liczba więźniów politycznych obecnie nieco spadła, a za kratami jest ich ok. 100, wobec 160 w 2003 roku.

„Stany Zjednoczone przyjmują do wiadomości, że tylko Wietnamczycy mogą ustanowić własny system polityczny – mówił Kerry. – Ale istnieją pewne fundamentalne zasady, których będziemy bronić: nikt nie powinien być karany za wyrażanie swoich poglądów, dopóki czyni to w sposób pokojowy”. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*