Kerry potwierdza zobowiązania wobec Polski ws. tarczy

Sekretarz stanu USA John Kerry potwierdził w poniedziałek zobowiązania Waszyngtonu co do realizacji w Polsce do 2018 roku trzeciej fazy projektu obrony przeciwrakietowej. Zapewnił, że ogłoszone w marcu zmiany w systemie nie były ustępstwem wobec Rosji.

Senator John Kerry fot. Ralph Alswang

Senator John Kerry fot. Ralph Alswang

„USA nie poczyniły żadnych ustępstw, jeśli chodzi o obronę przeciwrakietową. Nie było żadnych dyskusji z Rosją o decyzji w sprawie fazy czwartej. Tych dyskusji nie było właśnie dlatego, by uniknąć potencjalnych oskarżeń, że było jakieś porozumienie czy ustępstwa” – powiedział Kerry na konferencji prasowej po spotkaniu z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim. Decyzja o zmianach – tłumaczył Kerry – została podjęta wyłącznie ze względu na funkcjonalność systemu, tak by był w przyszłości bardziej skuteczny.

Kerry zapewnił w poniedziałek o zobowiązaniu USA do budowy systemu obrony przeciwrakietowej w Europie jako natowskiego projektu, w ramach którego Polska będzie mieć bazę w Redzikowie.

Przewiduje to trzecia faza projektu, której ukończenie planuje się do 2018 roku.

„My i prezydent Obama jesteśmy w pełni zobowiązani do realizacji fazy trzeciej. Są na nią środki w budżecie, jest postęp i z pewnością zostanie zrealizowana” – powiedział Kerry.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*