Kerry: nie ma rozmów o rezygnacji przez USA z bazy w Guantanamo

fot.Johannes Schmitt-Tegge/EPA

fot.Johannes Schmitt-Tegge/EPA

Obecnie nie prowadzimy z Kubą dyskusji na temat rezygnacji przez USA z bazy wojskowej w Zatoce Guantanamo na Kubie – powiedział w poniedziałek amerykański sekretarz stanu John Kerry na wspólnej konferencji prasowej z szefem kubańskiego MSZ Bruno Rodriguezem.

O poszanowanie suwerenności Kuby oraz oddanie zajmowanego przez USA terenu w Zatoce Guantanamo, gdzie mieści się amerykańska baza wojskowa i więzienie dla osób podejrzanych o terroryzm, zaapelował do USA Rodriguez, podkreślając, że „Kuba nie okupuje żadnego terenu w USA”.

Obaj politycy wystąpili na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu w Waszyngtonie z okazji wznowienia w poniedziałek stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami. Kerry podkreślił, że to pierwsza od 1958 roku wizyta wysokiego przedstawiciela rządu kubańskiego w Departamencie Stanu USA.

„To historyczny dzień, dzień usuwania barier” – powiedział Kerry, podkreślając, że między obydwoma rządami są wciąż różnice i pełny proces zbliżenia będzie „długi i skomplikowany”. Przyznał, że także zniesienie handlowego embargo przez Kongres USA może zająć kilka lat. Rodriguez też zaznaczył, że między obu krajami pozostają „głębokie różnice”, zwłaszcza jeśli chodzi o sytuację praw człowieka na świecie. Ale zaznaczył, że dzięki konstruktywnemu dialogowi „możemy współpracować i współistnieć w cywilizowany sposób”.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*