Kerry: na pomoc dla Nepalu USA przeznaczą 10 mln dol.

fot.Narendra Shrestha/EPA

fot.Narendra Shrestha/EPA

Pomoc finansowa USA dla Nepalu i ofiar sobotniego trzęsienia ziemi wyniesie w sumie 10 mln dol. – poinformował w poniedziałek szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry.

Kerry wyjaśnił też, że po pierwszym milionie dolarów przeznaczonym w sobotę na pomoc dla Nepalu, Waszyngton właśnie odblokował kolejne 9 mln dol.

Już w sobotę amerykańska agencja pomocowa USAID poinformowała, że USA wyślą do Nepalu ekipę ratunkową oraz uruchomiły pierwszą transzę pomocy finansowej w wysokości 1 mln dol.

„Pieniądze te zostaną wykorzystane w nadchodzących dniach na najpilniejsze priorytety, czyli ocalanie ludzkiego życia w ramach operacji poszukiwania i ratowania ofiar, a także na tymczasowe schronienia, dostarczanie wody pitnej i inne konieczne formy pomocy” – poinformował USAID w komunikacie.

Biały Dom podał, że rozwój sytuacji w Nepalu śledzi prezydent Barack Obama.

Wstrząs o sile 7,9 w skali Richtera nastąpił przed południem czasu lokalnego, jego epicentrum znajdowało się 80 km na wschód od miasta Pokhara w środkowej części kraju – podały amerykańskie służby geologiczne USGS. Około pół godziny później wystąpił kolejny wstrząs o sile 6,6. Nastąpiło także kilkanaście kolejnych, już słabszych wstrząsów.

Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi w Nepalu od 81 lat. Najnowszy bilans ofiar śmiertelnych to ponad 4 tys., rannych jest ponad 7,5 tys. ludzi. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*