Kerry: już niedługo będzie wiadomo, czy porozumiemy się z Iranem

Kerry: już niedługo będzie wiadomo, czy porozumiemy się z Iranem

Sekretarz stanu USA John Kerry powiedział we wtorek, że wkrótce powinno być wiadomo, czy dojdzie do porozumienia w sprawie programu nuklearnego Iranu. Według „NYT” chodzi o ograniczenie programu przez co najmniej 10 lat za późniejsze złagodzenie restrykcji.

„Oczekujemy, że już wkrótce będziemy wiedzieć, czy Iran jest gotowy na akceptowalny i nadający się do weryfikowania plan” – powiedział Kerry członkom senackiej podkomisji ds. kontroli wydatków budżetowych.

Szef amerykańskiej dyplomacji bronił ostro krytykowanej w Kongresie polityki obecnej polityki administracji USA w sprawie Iranu, przekonując, że prowadzone z Teheranem negocjacji mają zapewnić, że „Iran nie wejdzie w posiadanie broni jądrowej”.

„Ktokolwiek, kto teraz mówi, że nie podoba mu się to porozumienie (…), nie wie tak naprawdę co jest w tym porozumieniu, bo nie ma jeszcze porozumienia. I apeluję, by poczekać i zobaczyć, jaki rezultat przyniosą negocjacje” – powiedział Kerry.

Prowadzące negocjacje z Iranem światowe mocarstwa (USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Chiny i Rosja) żądają od niego ograniczenia programu atomowego, aby wykluczyć jego użyteczność militarną. W zamian są gotowe ograniczyć nałożone na Iran sankcje. Teheran systematycznie zaprzecza, by pod przykrywką programu cywilnego pracował nad bronią jądrową, czego obawia się Zachód.

W poniedziałek w Genewie zakończyły się prowadzone z udziałem Kerry’ego trzydniowe amerykańsko-irańskie rozmowy w tej sprawie i jak donosiły źródła dyplomatyczne obu stron, poczyniono na nich pewien postęp.

Jak donosi wtorkowy „New York Times” rozmowy w Genewie toczyły się wokół propozycji, która ściśle ograniczałaby na okres przynajmniej 10 lat zdolność Iranu do produkowania materiałów rozszczepialnych, „ale restrykcje byłyby stopniowo znoszone w ostatnich latach porozumienia”.

Jak wyjaśnia dziennik propozycja „rozluźniania restrykcji” wobec irańskiej atomistyki w końcowych latach obowiązywania jakiegokolwiek porozumienia ma pomóc stronom osiągnąć kompromis w kwestii tego, jak długo ma obowiązywać umowa.

„Jeśli na przykład ścisłe restrykcje liczby wirówek (do produkcji wzbogaconego uranu – PAP) będą utrzymywane przez pierwszych 10 lat w porozumieniu potencjalnie 15-letnim, to pozwoli to Irańczykom ogłosić, że surowe restrykcje będą obowiązywać tylko przez 10 lat, a Amerykanom, że mają porozumienie na 15 lat” – wyjaśnia „NYT”.

Kolejne spotkanie przedstawicieli władz USA i Iranu ma odbyć się w najbliższy poniedziałek w Szwajcarii.

Nowy termin ostatecznego porozumienia z Iranem upływa 30 czerwca, ale negocjatorzy mają nadzieję osiągnąć porozumienie co do głównych punktów do końca marca. Porozumienie sześciu mocarstw z Iranem ma zastąpić tymczasową umowę zawartą 24 listopada 2013 roku. Przewidywała ona zamrożenie niektórych części irańskiego programu nuklearnego w zamian za częściowe zniesienie międzynarodowych sankcji.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

John Kerry fot.Jim Lo Scalzo/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*