Kerry: jest nadzieja na porozumienie z Iranem, ale wciąż są różnice

John Kerry w Wiedniu, gdzie trwają rozmowy z Iranem fot.Hans Punz/EPA

John Kerry w Wiedniu, gdzie trwają rozmowy z Iranem fot.Hans Punz/EPA

Sekretarz stanu USA John Kerry powiedział w niedzielę, że jest nadzieja na porozumienie z Teheranem ws. irańskiego programu atomowego, ale do uzgodnienia wciąż są trudne kwestie. Według źródła po stronie irańskiej konsensus da się osiągnąć jeszcze w niedzielę.

„Zaczynamy dochodzić do poważnych decyzji” – podkreślił szef amerykańskiej dyplomacji, dodając, że mimo „kilku trudnych kwestii pozostających do załatwienia”, pozostaje „pełen nadziei” na sukces rozmów.

Z kolei cytowany przez agencję Reutera anonimowy przedstawiciel władz irańskich ocenił, że konsensus może zostać osiągnięty jeszcze w niedzielę. „Umowa jest w naszym zasięgu jeszcze dzisiaj, ale niektóre kwestie muszą zostać wypracowane przez ministrów spraw zagranicznych” – powiedział.

Wcześniej w niedzielę rosyjska agencja Interfax poinformowała, powołując się na źródło w moskiewskim MSZ, że na toczące się obecnie w Wiedniu rozmowy między szóstką światowych mocarstw (USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Chiny, Rosja) a Iranem uda się szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. W rozmowach uczestniczą już ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Wielkiej Brytanii, Frank-Walter Steinmeier i Philip Hammond.

W stolicy Austrii trwają przedłużone już kolejny raz negocjacje między szóstką mocarstw a Iranem na temat kontrowersyjnego programu nuklearnego tego kraju.

W sobotę z ministrem spraw zagranicznych Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem rozmawiali kilkakrotnie Kerry i koordynująca negocjacje szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Rezultaty tych rozmów nie są znane.

Według francuskiej agencji AFP, powołującej się na źródła dyplomatyczne, niemal cały tekst umowy jest już gotowy, brakuje jednak porozumienia w kilku szczegółach. Ostateczne porozumienie ma stanowić gwarancję, że program ten będzie miał charakter cywilny, a w zamian zniesione mają zostać szkodliwe dla irańskiej gospodarki międzynarodowe sankcje.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*