Kerry: Izrael poprosił USA o pomoc w osiągnięciu rozejmu z Hamasem

Kerry: Izrael poprosił USA o pomoc w osiągnięciu rozejmu z Hamasem

Izrael zwrócił się do Stanów Zjednoczonych, aby ponownie pomogły w doprowadzeniu do rozejmu z radykalnym palestyńskim ugrupowaniem Hamas, które kontroluje Strefę Gazy – powiedział we wtorek sekretarz stanu USA John Kerry.

Zółnierze izraelscy fot.Jim Hollander/EPA

Zółnierze izraelscy fot.Jim Hollander/EPA

W czasie wspólnej konferencji prasowej z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Pawłem Klimkinem Kerry poinformował, że minionej nocy kolejny raz rozmawiał z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu, który poruszył kwestię „idei i możliwości zawieszenia broni”.

Według szefa amerykańskiej dyplomacji Netanjahu „zawsze twierdził, że zaakceptowałby rozejm, który pozwoli Izraelowi bronić się” przed wykorzystywaniem przez palestyńskich bojowników tuneli do atakowania Izraela.

Kerry zapewnił, że trwają „bardzo poważne prace” wspólnie ze stroną izraelską, „w celu znalezienia sposobów ograniczenia strat cywilnych, aby zapobiec eskalacji”.

Kerry, który w ubiegłym tygodniu zabiegał na Bliskim Wschodzie o zakończenie konfliktu, był w poniedziałek krytykowany przez izraelską prasę. Zarzucano mu, że jego wysiłki dyplomatyczne doprowadziły jedynie do 12-godzinnego rozejmu.

Stosunki amerykańsko-izraelskie uległy ochłodzeniu pod koniec kwietnia z powodu załamania się trwających dziewięć miesięcy rozmów pokojowych między Izraelem a Palestyńczykami, reaktywowanych przez Kerry’ego.

Według palestyńskich źródeł medycznych w ciągu 22 dni najnowszego konfliktu zginęło ponad 1170 Palestyńczyków. Po stronie izraelskiej śmierć poniosło 53 żołnierzy i trzech cywilów.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*