Kerry apeluje do Rosji by w ciągu kilku godzin wpłynęła na separatystów

Kerry apeluje do Rosji by w ciągu kilku godzin wpłynęła na separatystów

Jest bardzo ważne, by Rosja „w ciągu najbliższych godzin” wezwała separatystów na wschodzie Ukrainy do złożenia broni – powiedział w czwartek sekretarz stanu USA John Kerry po spotkaniu w Paryżu z szefem francuskiej dyplomacji Laurentem Fabiusem.

Sekretarz stanu John Kerry fot.Michael Reynolds/EPA

Sekretarz stanu John Kerry fot.Michael Reynolds/EPA

„Jest sprawą kluczową, by Rosja zademonstrowała w ciągu najbliższych godzin, że pracuje na rzecz rozbrojenia separatystów, że zachęca ich do rozbrojenia się, że wzywa ich do złożenia broni i do udziału w prawomocnym procesie politycznym” – oświadczył Kerry.

Przypomniał, że przywódcy UE będą rozmawiać na temat ewentualnych sankcji wobec Rosji podczas rozpoczynającego się w czwartek dwudniowego szczytu unijnego.

„Wszyscy zgadzamy się, że (restrykcje) muszą być przygotowane, ale wolelibyśmy nie działać w trybie sankcji. Chcielibyśmy widzieć wspólne wysiłki USA, Europy, Rosji i Ukraińców” – powiedział Kerry.

Fabius ze swej strony wyraził nadzieję, że wspólne zabiegi o osłabienie napięć przyniosą skutek. Przypomniał, że w środę rozmowę telefoniczną przeprowadzili przywódcy Francji, Rosji, Niemiec i Ukrainy. „Zostały podjęte zobowiązania i mamy nadzieję, że będą wdrożone w życie dzisiaj i w najbliższych dniach” – dodał.

Biały Dom zapowiadał dalsze kroki przeciwko Rosji, gdyby okazały się one konieczne, żeby nakłonić ją do wpłynięcia na separatystów. Jak mówił Kerry w środę, Moskwa powinna powstrzymać przepływ broni i bojowników przez granicę z Ukrainą, publicznie wezwać separatystów do złożenia broni, wycofać siły rosyjskie i pomóc w uwolnieniu uprowadzonych na wschodzie Ukrainy obserwatorów OBWE. USA zapowiadały przy tym, że będą koordynować swoje nowe sankcje z UE. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*