Kerry: antydżihadystowska koalicja zabiła połowę dowódców IS

Kerry: antydżihadystowska koalicja zabiła połowę dowódców IS

Irak i jego międzynarodowi partnerzy odnieśli znaczne sukcesy w walce z dżihadystami z organizacji zbrojnej Państwo Islamskie (IS), zabijając tysiące bojowników i połowę dowódców – oświadczył w czwartek w Londynie sekretarz stanu USA John Kerry.

Na konferencji prasowej po spotkaniu przedstawicieli 21 państw należących do antydżihadystowskiej koalicji Kerry poinformował też, że irackie siły lądowe, „wspierane przez prawie 2 tys. nalotów, odzyskały kontrolę nad ok. 700 km kwadratowymi”.

„W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy wstrzymanie ekspansji (IS – PAP) w Iraku, a w niektórych przypadkach jej cofnięcie” – powiedział Kerry.

Przyznał jednocześnie, że koalicja musi robić więcej, by powstrzymać dżihadystowską propagandę, a także dopływ pieniędzy i zagranicznych bojowników. Podkreślił, że zagrożenie ze strony IS nie jest tylko problemem Iraku czy Syrii, lecz stanowi globalny problem, który wymaga „globalnej odpowiedzi”.

Szef amerykańskiej dyplomacji zapowiedział, że członkowie koalicji wkrótce zaczną szkolić syryjskich rebeliantów m.in. w Turcji, Katarze i Arabii Saudyjskiej oraz że irackie siły rządowe w najbliższym czasie otrzymają broń z USA. Wyjaśnił, że chodzi o wiele karabinów M16, i dodał, że w Iraku jest szlak przesyłu broni, „który działa”.

O dodatkowe dostawy broni do walki z IS zaapelował premier Iraku Hajder al-Abadi. „Irak potrzebuje broni, a społeczność międzynarodowa ma możliwość zapewnienia tej broni” – oświadczył Abadi.

Szef irackiego rządu przyznał, że ostatnio zwiększono dostawy broni dla irackich żołnierzy. Dodał, że spadek cen ropy ma katastrofalny wpływ na Irak. „Nie chcemy być świadkami wojskowej klęski z powodu problemów budżetowych i podatkowych” – powiedział.

Czwartkowemu spotkaniu wraz z Kerrym współprzewodniczył szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond. „Na dzisiejszym spotkaniu potwierdziliśmy, że jesteśmy zdeterminowani pokonać nie tylko IS, ale też ideologię, która za nim stoi. Nie tylko w Iraku i Syrii, ale w każdym miejscu, do którego dociera” – powiedział Hammond.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy dżihadyści z IS opanowali znaczne tereny w Syrii i Iraku i utworzyli tam kalifat. Ofensywę IS odpiera z powietrza koalicja międzynarodowa pod dowództwem sił USA. (PAP)

Na zdjęciu: John Kerry fot.Michael Reynolds/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*