KE za rozpoczęciem negocjacji handlowych z USA mimo afery szpiegowskiej

Negocjacje na temat umowy o wolnym handlu między UE i USA mogą się rozpocząć w przyszłym tygodniu mimo doniesień, że Waszyngton szpieguje Unię – uznała we wtorek Komisja Europejska, wzywając zarazem do „transparentności i jasności”.

fot. Michael Reynolds/PAP/EPA

fot. Michael Reynolds/PAP/EPA

Rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen powiedziała, że sprawa działań amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego nie powinna wpłynąć na rozpoczęcie negocjacji handlowych UE-USA.

„Aby tak rozległe i ambitne negocjacje zakończyły się sukcesem, potrzebne jest zaufanie, przejrzystość i jasność między partnerami negocjacyjnymi” – dodała, wypowiadając się dla agencji Reutersa.

Pierwsza runda negocjacji UE-USA na temat umowy o wolnym handlu ma się rozpocząć w poniedziałek w Waszyngtonie. W połowie czerwca kraje UE osiągnęły kompromis w sprawie mandatu negocjacyjnego. Kompromis przewiduje m.in., że usługi audiowizualne obejmujące produkty branży filmowej i muzycznej będą tymczasowo wyłączone z tego mandatu, później jednak i one będą przedmiotem negocjacji, jeśli tylko KE przedstawi stosowną propozycję, którą zaakceptują wszystkie kraje unijne.

Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi oznaczałaby powstanie największej strefy wolnego handlu na świecie.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*