Kandydatka na szefową CIA wystąpi w środę przed komisją senacką

Kandydatka na szefową CIA wystąpi w środę przed komisją senacką

Nominowana przez prezydenta USA Donalda Trumpa na szefową CIA Gina Haspel stawi się w środę na przesłuchaniu w senackiej komisji wywiadu – informuje poniedziałkowy „Washington Post”. Według źródeł gazety kobieta nie zrezygnuje z ubiegania się o to stanowisko.

Wcześniej pojawiały się doniesienia, że Haspel zrezygnowała z powodu obaw przed pytaniami w Senacie o swą rolę w programie przesłuchań.

Zdaniem anonimowego urzędnika cytowanego przez amerykański dziennik „nominacja jest w toku”. Rozmówca gazety poinformował, że trwają przygotowania do przesłuchania Haspel, a do senatorów trafią tajne materiały, by mogli oni przeczytać „prawdziwe dokumenty, a nie polegać na plotkach czy bezpodstawnych oszczerstwach”.

W piątek Haspel została wezwana na spotkanie do Białego Domu w celu omówienia jej roli w programie przesłuchań podejrzanych o terroryzm osób z użyciem takich technik, jak podtapianie (ang. waterboarding), powszechnie potępianego jako tortura. W sobotę – czytamy w „WP” – urzędnicy Białego Domu potwierdzili, że Haspel nie zrezygnuje z nominacji.

Prezydent Trump w marcu ogłosił, że Haspel zastąpi na stanowisku dyrektora CIA Mike’a Pompeo, który został sekretarzem stanu USA. Jeśli nominacja Haspel – długoletniej agentki CIA i obecnej wicedyrektor agencji – zostanie zatwierdzona, będzie ona pierwszą kobietą na tym stanowisku.

Po ogłoszeniu przez Trumpa decyzji o nominacji amerykańska prasa przypominała, że Haspel brała udział w amerykańskim programie tajnych więzień, w których podejrzani o działalność terrorystyczną byli poddawani brutalnym przesłuchaniom. (PAP)

Na zdjęciu: Gina Haspel fot.CIA

Categories: Ameryka
Tags: CIA, haspel, środa

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*