Kanada/ Trudeau: będziemy obserwować sytuację na granicy USA

Kanada/ Trudeau: będziemy obserwować sytuację na granicy USA

Premier Kanady Justin Trudeau nazwał rozdzielanie rodzin migrantów przez amerykańskie służby graniczne sytuacją „nie do zaakceptowania” i z nadzieją przyjął deklarację prezydenta USA Donalda Trumpa, że praktyka ta zostanie zaniechana. Jak dodał, Kanada będzie śledzić tę sytuację.

Prezydent Donald Trump wydał wcześniej w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

„To jest nie do zaakceptowania, ale prezydent (Trump – PAP) wydał dziś pewne oświadczenie, określił kierunek, i mamy nadzieję, że Amerykanie będą chronić te osoby” – powiedział Trudeau w środę podczas konferencji prasowej.

Zadeklarował, że Kanada będzie nadal współpracować z USA, a także „bacznie obserwować, jak się zachowaje w tej sytuacji z dziećmi”.

„Wydaje się, że Amerykanie chcą zmienić podejście, mamy nadzieję, że poprawią ten system (…). Z naszego punktu widzenia, ta sytuacja nie może trwać” – dodał.

Z powodu oburzenia traktowaniem dzieci na granicy amerykańsko-meksykańskiej rząd Trudeau znalazł się ostatnio pod presją, by zawiesić lub zerwać umowę z USA o bezpiecznym kraju trzecim, wedle której uchodżca powinien złożyć wniosek o azyl w pierwszym z tych dwóch krajów, do którego dotrze.

Zapytany o status tej umowy, Trudeau powiedział, że jej nowelizacja jest przedmiotem nieformalnych rozmów z urzędnikami amerykańskimi już od jakiegoś czasu.

Jak powiedział, ważniejszą dla Kanady kwestią jest zwalczenie panującego wśród migrantów przekonania, że nieregularne przekroczenie granicy kanadyjskiej „to jakiś skrót do naszego systemu imigracyjnego – tak nie jest” – podkreślił.

„Każdy, kto przekracza kanadyjską granicę, czy to w regularny czy w nieregularny sposób, musi przejść przez cały proces weryfikacyjny, sprawdzający czy przysługuje mu ochrona – powiedział kanadyjski premier – Jeśli nie, zostanie odesłany do swojego kraju”.

Z Toronto Alicja Minda (PAP)

Na zdjęciu: Premier Kanady, Justin Trudeau
fot.MICHAEL REYNOLDS/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka, Imigracja

Comments

  1. Yaroon
    Yaroon 23 czerwca, 2018, 16:38

    Ty Trudeau (po polsku Wodolej-sic!) może obserwować jak polskim przysłowiu: „Czy to z góry, czy pod górę – furman patrzy w końską dziurę.”

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*