0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaKanada. Szczyt G7 kończy się wspólnym komunikatem, ale podziały pozostają

Kanada. Szczyt G7 kończy się wspólnym komunikatem, ale podziały pozostają

-

Przywódcom państw G7 zgromadzonym na szczycie w kanadyjskim La Malbaie udało się osiągnąć kompromis co do końcowej deklaracji, mimo różnic zdań i trudnych rozmów o amerykańskich cłach – ogłosił w sobotę premier Kanady Justin Trudeau.

„Zmierzamy ku końcowi bardzo udanego szczytu tutaj, w Charlevoix” – powiedział Trudeau na podsumowanie szczytu. „Cieszę się mogąc ogłosić, że wydaliśmy wspólny komunikat podpisany przez wszystkie siedem państw” – dodał.

REKLAMA

Oprócz komunikatu końcowego, efektem szczytu jest 7 zobowiązań z Charlevoix – powiedział premier.

Jak poinformował, przywódcy G7 zobowiązali się m.in. podjąć konkretne, skoordynowane kroki w obronie demokracji przed zagrożeniami z zewnątrz, identyfikowania tych zagrożeń i pociągnięcia do odpowiedzialności „tych, którzy usiłują nam zaszkodzić”.

Premier przyznał, że „istnieją oczywiście różnice zdań, (…) ale przywódcy przybyli tutaj gotowi podwinąć rękawy i wziąć się do pracy i to właśnie udało nam się osiągnąć” – powiedział.

„Wiem, że zdajecie sobie sprawę, iż mieliśmy pewne ostre rozmowy, a konkretnie o amerykańskich cłach. Powtórzyłem prezydentowi Trumpowi, że jestem gotowy bronić interesów pracowników po obu stronach granicy i blisko współpracować z prezydentem, żeby szybko rozwiązać ten spór (…)” – powiedział.

Podkreślił sukces związany z inicjatywą poprawy dostępu do edukacji dla dziewcząt w regionach objętych konfliktami – wspólnie z Bankiem Światowym kraje G7 i UE zadeklarowały na ten cel dodatkowe 3,8 mld dolarów kanadyjskich.

fot. LUDOVIC MARIN/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Wspólny komunikat nie oznacza jednak zgody we wszystkich punktach. Pod inicjatywą dotyczącą ochrony oceanów przed zanieczyszczeniem plastikiem podpisało się pięć państw G7 – Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, a także UE – poinformował Trudeau. Kanada przeznaczy 100 mln CAD na oczyszczenie oceanu z plastikowych odpadów oraz ponad 162 mln CAD na odbudowę wybrzeży.

Odnosząc się do przyszłości gospodarki i wyzwań związanych z innowacjami technologicznymi, Trudeau powiedział, że G7 dostrzega potrzebę wynalezienia nowych narzędzi do mierzenia wzrostu gospodarczego, pozwalające mierzyć postęp w budowie inkluzywnych gospodarek.

Mimo wyraźnych starań Trudeau, pozytywny ton zniknął jednak, kiedy padły szczegółowe pytania o gorące tematy tegorocznego szczytu, czyli amerykańskie cła na stal i aluminium czy powrót do formatu G8.

„Podkreśliłem w rozmowie z prezydentem (Trumpem – PAP), że Kanada nie przyjęła lekko nałożenia ceł przez USA (…)”, a przesłanka bezpieczeństwa narodowego ma w sobie coś „obraźliwego”. Kanada podtrzymuje zamiar wprowadzenia ceł odwetowych od 1 lipca – dodał.

Na inny sporny temat dot. renegocjacji układu NAFTA, Trudeau podkreślił, że Kanada nigdy nie zgodzi się na klauzulę wygaszającą w jakimkolwiek kształcie. Odniósł się w ten sposób bezpośrednio do wcześniejszej wypowiedzi Trumpa, że w tej kwestii nastąpiło pewne zbliżenie stanowisk.

O pomyśle Trumpa zaproszenia Rosji z powrotem do grona G7, premier powiedział krótko: „Powiedziałem (prezydentowi Trumpowi – PAP) bardzo prosto, że nie jest to coś, czym jesteśmy w najmniejszym stopniu zainteresowani”.

Z Quebec City Alicja Minda (PAP)

REKLAMA

2091198875 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2091199177 views

REKLAMA

2092995636 views

REKLAMA

2091199458 views

REKLAMA

2091199607 views

REKLAMA

2091199753 views