Kanada nie uznaje suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan

Kanada nie uznaje suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan

Kanada podtrzymuje swoje wieloletnie stanowisko i nie uznaje trwałej kontroli Izraela nad Wzgórzami Golan – podało w poniedziałkowym komunikacie ministerstwo spraw zagranicznych Kanady.

„Zgodnie z prawem międzynarodowym, Kanada nie uznaje trwałej kontroli Izraela nad Wzgórzami Golan” – czytamy w komunikacie MSZ.

Oświadczenie resortu spraw zagranicznych Kanady jest reakcją na decyzję prezydenta USA. Donald Trump podpisał w poniedziałek dekret, na mocy którego Stany Zjednoczone formalnie uznały suwerenność Izraela nad Wzgórzami Golan. Dokument został podpisany podczas spotkania Trumpa z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu w Białym Domu.

Jak podkreślono w komunikacie Ottawy, „dokonana siłą aneksja terytorium jest zabroniona przez prawo międzynarodowe”, a „każda deklaracja o jednostronnej zmianie granicy podważa fundamenty (…) porządku międzynarodowego”.

Jednocześnie Kanada pozostaje „niewzruszonym przyjacielem Izraela” i popiera jego „prawo do życia w pokoju i bezpieczeństwie razem z sąsiadami” – napisano w komunikacie.(PAP)

fot.ATEF SAFADI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*