Kanada. Kolumbia Brytyjska ogłasza stan wyjątkowy z powodu pożarów

Kanada. Kolumbia Brytyjska ogłasza stan wyjątkowy z powodu pożarów

Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

Zarządzenia o ewakuacji dotyczą głównie północnych i centralnych obszarów prowincji. Ponadto władze wydały alerty o możliwej ewakuacji, które dotyczą blisko 19 tys. osób.

Znaczne obszary na południu i w środkowej części Kolumbii Brytyjskiej, w tym dystrykty regionalne Metro Vancouver i Fraser Valley oraz stolica prowincji Victoria, cierpią z powodu zadymienia i pogorszenia jakości powietrza.

Prognoza pogody na najbliższe 10 dni jest niekorzystna i spodziewane jest zwiększenie aktywności pożarów – powiedział w środę minister bezpieczeństwa publicznego Kolumbii Brytyjskiej Mike Farnworth, ogłaszając wprowadzenie 14-dniowego stanu wyjątkowego. Stan ten może ulec przedłużeniu lub odwołaniu.

Ogień na terenie Kolumbii Brytyjskiej strawił już w tym roku powierzchnię 377 tys. hektarów, co czyni tegoroczny sezon pożarów drugim najgorszym w ciągu ostatniej dekady. W 2017 roku pożary objęły rekordową powierzchnię 1,2 mln ha. Zeszłoroczny stan wyjątkowy na terenie prowincji trwał 10 tygodni.

„W tym roku mamy do czynienia z pożarami na przestrzeni całej prowincji, podczas gdy rok temu były one skoncentrowane w kilku obszarach (…)” – poinformował media Farnworth. Dodał, że tegoroczne pożary są również mniejsze i bardziej oddalone od osad ludzkich.

Z Toronto Alicja Minda (PAP)

fot.www.cbc.ca

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*