Johnson & Johnson zapłaci ponad 2 mld dol. za nielegalny marketing

Johnson & Johnson zapłaci ponad 2 mld dol. za nielegalny marketing

Firma farmaceutyczna Johnson & Johnson oraz jej filie zapłacą ponad 2,2 mld dol. za nielegalny marketing trzech lekarstw. Takie postępowanie producentów środków medycznych świadczy o tym, że pacjent nigdy nie może mieć pewności, czy przyjmuje lek zgodnie z jego przeznaczeniem.

Johnson-+-Johnson-logo

Koncern reklamował antypsychotyczny Risperdal jako środek leczący symptomy starczej demencji. Podawano go pacjentom domów opieki. W rzeczywistości federalna Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła środek jako lek dla schizofreników. Mimo to filia J&J, Janssen Pharmaceuticals Inc., promowała Risperdal jako lekarstwo dla ofiar choroby Alzheimera.

Ponadto firmy płaciły lekarzom i farmaceutom za zachęcanie chorych do stosowania tego lekarstwa. Departament Sprawiedliwości utrzymuje, że nielegalny marketing naraził programy Medicare i Medicaid na milionowe straty.

Prokurator generalny USA Eric Holder powiedział, że takie postępowanie nie może być tolerowane i będzie surowo karane, gdyż świadczy o bezmyślnym i lekceważącym podejściu do ludzi chorych oraz stanowi jawne naruszenie zaufania społeczeństwa i rażący brak poszanowania praw chroniących zdrowie publiczne.

Filie J&J sprzedawały niezgodnie z przeznaczeniem również inny lek antypsychotyczny Invega oraz Natracor na schorzenia serca.

Dochodzenie przeciw Johnson & Johnson prowadzono blisko 10 lat.

(eg)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*