Johnson & Johnson wycofuje z obrotu tabletki antykoncepcyjne Cilest

Waszyngton – Koncern Johnson & Johnson wycofuje z obrotu około 32 mln opakowań tabletek antykoncepcyjnych Cilest w Europie, Azji i Ameryce Łacińskiej – poinformowała we wtorek wieczorem rzeczniczka firmy. Nie ma zagrożenia dla zdrowia stosujących ten specyfik – zapewniono.

fot. tradearabia.com

fot. tradearabia.com

Decyzja o wycofaniu 179 partii tabletek Cilest została podjęta, ponieważ jeden ze składników aktywnych tego środka antykoncepcyjnego nie odpowiada specyfikacji – poinformowała Michelle Romano.

W komunikacie podkreślono, że poziom ryzyka dla pacjentów jest „bardzo niewielki ze względu na brak wpływu (wadliwego składnika – PAP) na bezpieczeństwo i skuteczność produktu”. Według agencji Reuters chodzi o wolniejsze niż zakładano uwalnianie się jednego z hormonów zawartych w tabletkach.

Cilest jest dostępny w 43 krajach. Zawiera dwie substancje hormonalne, podobne w działaniu do estrogenu i progesteronu, które nie dopuszczają do jajeczkowania, zapobiegając ciąży.

To kolejny przypadek wycofania produktu przez Johnson & Johnson w ciągu ostatnich dwóch lat. Wcześniej dotyczyło to m.in. leków wydawanych bez recepty czy szkieł kontaktowych.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*