John Kerry w drodze z Genewy do Bostonu

Lotnisko w Genevie. Transport sekretarza stanu USA do samolotu wojskowego C-17, który zabierze Johna Kerry do Bostonu fot.Jean-Christophe Bott/EPA

Lotnisko w Genevie. Transport sekretarza stanu USA do samolotu wojskowego C-17, który zabierze Johna Kerry do Bostonu fot.Jean-Christophe Bott/EPA

Sekretarz stanu USA John Kerry, który w niedzielę złamał nogę w czasie przejażdżki rowerowej we Francji, jest już w drodze z Genewy do Bostonu na pokładzie amerykańskiego samolotu wojskowego stacjonującego w bazie w Niemczech – poinformowano w poniedziałek.

W chwili startu w poniedziałek po południu Kerry napisał na Twitterze po francusku, że „jest szczególnie wdzięczny policji i ekipom medycznym w Genewie i Scionzier”, we wschodniej Francji. Przedstawicieli służb nazwał „prawdziwymi zawodowcami”.

Kerry’ego zabrał z Genewy samolot C-17 Globemaster stacjonujący w bazie Ramstein. Politykowi w podróży towarzyszy jego osobisty chirurg ortopeda dr Dennis Burke, „który ma nadzorować stan zdrowia sekretarza stanu i zapewnić mu komfortowe warunki” – powiadomił wcześniej rzecznik Departamentu Stanu John Kirby. Zapewnił, że mimo wypadku Kerry pracuje i wykonał wiele telefonów, w tym do prezydenta.

Dr Burke, który przeprowadził poprzednią operację biodra u polityka, w poniedziałek przyleciał do Genewy. Kerry ma być dalej leczony w Massachusetts General Hospital.

Na pokładzie wojskowej maszyny znajduje się też wykwalifikowany wojskowy personel medyczny.

John Kerry złamał nogę podczas jazdy na rowerze fot.Jean-Christophe Bott/EPA

John Kerry złamał nogę podczas jazdy na rowerze fot.Jean-Christophe Bott/EPA

71-letni sekretarz stanu złamał kość udową w prawej nodze na skutek wypadku, którego doznał w górskiej miejscowości Scionzier w regionie Rodan-Alpy w departamencie Górna Sabaudia na wschodzie Francji, ok. 40 km na południowy wschód od szwajcarskiej granicy. Po tym zdarzeniu Kerry został przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Genewie.

W związku z wypadkiem szef amerykańskiej dyplomacji odwołał zaplanowane na ten tydzień wizyty w Paryżu i Madrycie – informował Departament Stanu.

Kerry w wolnym czasie podczas swych dyplomatycznych podróży często jeździ na rowerze. W sobotę w Genewie prowadził rozmowy z irańskim ministrem spraw zagranicznych Mohammadem Dżawadem Zarifem na temat programu nuklearnego tego kraju i ostatecznego porozumienia nuklearnego światowych mocarstw z Iranem.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*