Jeb Bush z Sikorskim m.in. o Ukrainie i polityce NATO wobec Rosji

Jeb Bush (z lewej) i Radosław Sikorski fot.Leszek Szymański/EPA

Jeb Bush (z lewej) i Radosław Sikorski fot.Leszek Szymański/EPA

Konflikt na wschodzie Ukrainy, bezpieczeństwo w regionie i kształt polityki NATO wobec Rosji – to tematy czwartkowej rozmowy marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego z byłym gubernatorem Florydy Jebem Bushem, który przebywa z wizytą w Warszawie.

Bush, który w czerwcu ma ogłosić start w wyścigu o nominację Republikanów w amerykańskich wyborach prezydenckich w 2016 r., będzie rozmawiał też z urzędującym prezydentem Bronisławem Komorowskim i prezydentem elektem Andrzejem Dudą.

Według komunikatu na zamieszczonego na stronie Sejmu podczas spotkania Busha z Sikorskim była mowa m.in. „o możliwościach jak najlepszego wykorzystania potencjału relacji łączących Polskę oraz Stany Zjednoczone, w szczególności strategicznych więzi w obszarze bezpieczeństwa i obrony”.

„W tym kontekście politycy poruszyli kwestię realizacji dotychczasowych projektów i kolejnych wspólnych przedsięwzięć” – czytamy w komunikacie.

Jak zaznaczono, spotkanie „było też okazją do wymiany spostrzeżeń na temat stanu bezpieczeństwa europejskiego i regionalnego w obliczu zaostrzającego się konfliktu w Donbasie”.

Bush i Sikorski zgodzili się co do potrzeby utrzymania sankcji wobec Rosji; rozmawiali również o tym, jaka powinna być polityka NATO wobec Kremla, co – jak podkreślono – mogłoby być przedmiotem dyskusji na przyszłorocznym szczycie Sojuszu w Warszawie.

Politycy rozmawiali także o perspektywach pogłębienia relacji gospodarczych, m.in. o procesie negocjacji umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a USA i o rozwoju współpracy w dziedzinie energetyki.

Polska jest ostatnim przystankiem w europejskiej podróży Jeba Busha – syna i brata dwóch byłych prezydentów USA; wcześniej amerykański polityk odwiedził Niemcy i Estonię.

W Berlinie Bush ostrzegł Rosję, że jeśli on zostanie prezydentem USA, to w sposób bardziej zdecydowany przeciwstawi się agresywnej polityce prezydenta Władimira Putina wobec Ukrainy i Europy Wschodniej. „Nikt nie może mieć wątpliwości, że Rosja będzie robić, co się jej podoba, jeżeli jej agresja nie spotka się z ripostą” – mówił.

15 czerwca Bush ma ogłosić start w wyścigu o nominację Republikanów w amerykańskich wyborach prezydenckich w 2016 roku, dołączając do kilkunastu innych kandydatów z tej partii. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Wybory 2016

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*