Jeb Bush: Wizyta Kerry’ego na Kubie to podarunek urodzinowy dla Castro

Jeb Bush fot.Cristobal Herrera/EPA

Jeb Bush fot.Cristobal Herrera/EPA

Jeb Bush, ubiegający się o nominację Republikanów w wyborach prezydenckich, uznał, że wizyta sekretarza stanu USA Johna Kerry’ego w Hawanie to wyraz przyzwolenia Baracka Obamy dla polityki reżimu castrowskiego i „podarek urodzinowy” dla Fidela Castro.

Według Busha „polityka USA uległa zmianie, ale polityka kubańska – nie”, ponieważ reżim castrowski pozostaje „twardą dyktaturą” i przykładem „komunistycznego obłędu”.

Kerry składa w piątek jednodniową wizytę na Kubie, aby dokonać formalnego otwarcia czynnej od 20 lipca ambasady USA w Hawanie w związku z wznowieniem po 54 latach amerykańsko-kubańskich stosunków dyplomatycznych.

Jeb Bush uważa, że „pojednanie” amerykańsko-kubańskie następuje „kosztem wolności i demokracji, na które zasłużyli wszyscy Kubańczycy”, i dlatego obecność sekretarza stanu USA w Hawanie jest dla dysydentów „szczególnie obraźliwa”.

Istotą przesłania politycznego zawartego w wypowiedzi Jeba Busha jest obietnica, że jeśli wygra wybory prezydenckie w 2016 roku, to cofnie strategię pojednania w stosunku do Kuby i „pomoże narodowi kubańskiemu, wolnemu od tyranii, w sięgnięciu po wolność i zdecydowaniu o swej przyszłości”.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Wybory 2016

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*