Jeb Bush przygotowuje kampanię przed wyborami prezydenckimi 2016

Jeb Bush przygotowuje kampanię przed wyborami prezydenckimi 2016

Były gubernator Florydy Jeb Bush, który jest synem i bratem dwóch byłych prezydentów USA, ogłosił we wtorek, że poważnie rozważa start w wyborach prezydenckich w 2016. Ma jeździć od stanu do stanu, by rozmawiać z Amerykanami o wyzwaniach stojących przed krajem.

Na Twitterze oraz Facebooku Jeb Bush poinformował we wtorek, że po rozmowach z rodziną zdecydował „aktywnie rozważyć” start w wyborach prezydenckich w 2016 roku.

W USA komentatorzy odebrali to jako de facto start kampanii, gdyż Bush poinformował, że zamierza powołać PAC (Political action commitee), a więc grupę aktywnie wspierającą jego poglądy, która – jak wyjaśnił Bush – ma mu pomóc w „ułatwieniu rozmów z obywatelami w całej Ameryce na temat najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed naszym wyjątkowym narodem”.

„W najbliższych miesiącach mam nadzieję odwiedzić wielu z was” – dodał Jeb Bush.

Spekulacje o prezydenckich ambicjach kolejnego polityka z rodu Bushów nasilały się od miesięcy. Młodszy syn 41. prezydenta USA George’a Busha coraz częściej pojawiał się ostatnio w mediach i bardzo angażował się w kampanię przed listopadowymi wyborami do Kongresu, podróżując po kraju i wspierając kandydatów Partii Republikańskiej. Ponadto w niedzielę Jeb Bush zapowiedział, że w imię transparencji opublikuje 250 tys. maili z czasu, gdy był gubernatorem Florydy, a także wyda w formie elektronicznej książkę na temat tamtego okresu.

Jeb Bush był gubernatorem Florydy od 1999 do 2007 roku, a więc także podczas wyborów w 2000 roku, gdy ogromne kontrowersje wywołało ponowne i trwające bardzo długo liczenie głosów właśnie na Florydzie. Wynik w tym stanie ostatecznie przesądził o wygranej starszego brata Jeba – George W. Bush nad kandydatem Demokratów Al Gorem. By uciąć kontrowersje ostateczną decyzję o uznaniu głosów na Florydzie podjął wówczas Sąd Najwyższy.

61-letni Jeb Bush płynnie mówi po hiszpańsku (jego żoną jest pochodząca z Kolumbii Garnica Gallo) angażuje się w kampanię na rzecz reformy prawa imigracyjnego w USA, czym może przyciągnąć latynoskich wyborców, dotychczas masowo głosujących na Demokratów.

Jeśli ostatecznie potwierdzi swą kandydaturę, a następnie wygra prawybory i zdobędzie nominację Republikanów, wówczas najprawdopodobniej zmierzy się z kandydatkę Demokratów Hillary Clinton, byłą szefową dyplomacji i żoną byłego prezydenta USA. Ona też jeszcze nie potwierdziła ostatecznie czy wystartuje, ale we wszystkich sondażach o głowę bije wszystkich innych potencjalnych kandydatów ze swej partii.

Według opublikowanego we wtorek sondażu McClatchy-Marist Poll, gdyby w wyborach rzeczywiście doszło do starcia przedstawicieli dwóch znanych politycznych dynastii amerykańskich, to na Hillary Clinton oddałoby głos 53 proc., a na Jeba Busha 40 proc. Amerykanów. Minimalne większe szanse w starciu z Clinton miałby według tego samego sondażu republikański gubernator New Jersey Chris Christie (41 proc.). Sondaż ten przeprowadzono między 3 a 9 grudnia.

Dotychczas komentatorzy wskazywali, że największą przeszkodą Busha na drodze do Białego Domu może być jego rodzina. W jednym z sondaży z początku roku aż 50 proc. respondentów deklarowało, że jest mniej skłonnych, by zagłosować na Jeba w 2016 r., dlatego że jego brat i ojciec już byli prezydentami USA.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

Na zdjęciu: Jeb Bush fot.Shawn Thew/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Wybory 2016

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*