Jeb Bush odwiedził Muzeum Powstania Warszawskiego

Jeb i Columba Bush w Muzeum Powstania Warszawskiego fot.Facebook

Jeb i Columba Bush w Muzeum Powstania Warszawskiego fot.Facebook

Były gubernator Florydy Jeb Bush odwiedził w czwartek Muzeum Powstania Warszawskiego. „Chciał zrozumieć specyfikę polskich losów XX wieku” – powiedział PAP dyrektor MPW Jan Ołdakowski. Jak mówił, Bush pytał m.in. o to, jak wyglądała okupacja w Polsce.

„Wybrał MPW, jako miejsce wizyty, jeszcze w Stanach Zjednoczonych, bo chciał zrozumieć specyfikę polskich losów XX wieku, jak wyglądała Polska w czasie II wojny światowej i po niej” – mówił Ołdakowski.

„Przed spotkaniami politycznymi zwiedził nasze muzeum, bo chciał zrozumieć wątek historyczny, który w Polsce jest ważny. Czasem Amerykanie, czy osoby zza granicy nie rozumieją naszej historii, przeszłości dramatu, okupacji (…) Kandydat na prezydenta amerykańskiego podchodzi z powagą do naszej historii, chce ją znać i chce ją szanować” – opowiadał. Podkreślił, że Muzeum Powstania Warszawskiego jest jedynym, które w czasie krótkiej wizyty w Polsce Bush odwiedził.

Jak mówił Ołdakowski, Bush i jego małżonka zadawali dużo pytań, pytali m.in. o siły powstańców oraz o to, jak wyglądała okupacja w Polsce.

W czasie wizyty, Bush złożył kwiaty przy ścianie pamięci, na której widnieją nazwiska żołnierzy poległych podczas powstania warszawskiego.

Bush – syn i brat dwóch byłych prezydentów USA, który w czerwcu ma ogłosić start w wyścigu o nominację Republikanów w amerykańskich wyborach prezydenckich w 2016 r. – w czwartek rano spotkał się z marszałkiem Sejmu Radosławem Sikorskim. Będzie także rozmawiał z urzędującym prezydentem Bronisławem Komorowskim i prezydentem elektem Andrzejem Dudą.

Polska jest ostatnim przystankiem w europejskiej podróży Busha, który wcześniej odwiedził Niemcy i Estonię.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Comments

  1. tom
    tom 11 czerwca, 2015, 09:21

    smiac sie czy plakac jak znas robia ciemniakow.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*