Izba Reprezentantów ponownie przeciwko „Obamacare”

Izba Reprezentantów ponownie przeciwko „Obamacare”

Kontrolowana przez opozycyjnych Republikanów Izba Reprezentantów Kongresu USA opowiedziała się we wtorek ponownie za likwidacją przeforsowanego przez prezydenta Baracka Obamę programu opieki zdrowotnej, nazywanego „Obamacare”.

Uchwalona ustawa zawiera prowizję, zgodnie z którą komitety Izby zajęłyby się opracowaniem alternatywnego planu opieki zdrowotnej, jeśli Sąd Najwyższy uznałby, iż jest ona (ustawa) sprzeczna z konstytucją.

Głosowanie przebiegło zasadniczo zgodnie z podziałem partyjnym między Republikanów i Demokratów. Za likwidacją programu opowiedziało się 239 deputowanych a przeciwko 186. Ustawę musi jednak poprzeć również Senat, gdzie szanse jej poparcia ocenia się jako niewielkie.

Nawet gdyby Senat poparł likwidację reformy, to prezydent Obama zapowiedział już, że skorzystałby wówczas z prawa weta.

Izba Reprezentantów głosowała już w ciągu ostatnich 4 lat ponad 50 razy przeciwko reformie opieki zdrowotnej forsowanej przez Obamę argumentując, że będzie ona zbyt droga i mało efektywna. Reforma wprowadza ubezpieczenia zdrowotne dla wszystkich Amerykanów. (PAP)

fot.Yoon S. Byun/POOL/PAP/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*