Irańczyk skazany na 25 lat więzienia…

 za udział w spisku na życie saudyjskiego dyplomaty

Na 25 lat więzienia został skazany w USA Irańczyk za udział w spisku na życie ambasadora Arabii Saudyjskiej. Wyrok w sprawie 58-letniego Manssora Arbabsiara, który oprócz irańskiego, ma także amerykański paszport, zapadł w czwartek przed sądem w Nowym Jorku.

fot. RaeAllen/Flickr

fot. RaeAllen/Flickr

Podczas procesu, Arbabsiar, były sprzedawca używanych samochodów w Teksasie, przyznał, że do udziału w spisku na życie ambasadora Arabii Saudyjskiej w USA zwerbowali go w 2011 roku członkowie formacji al-Kuds, specjalnej jednostki elitarnej irańskiej Gwardii Rewolucyjnej.

Zamach na życie dyplomaty miał zostać przeprowadzony przez ludzi wywodzących się z meksykańskich karteli narkotykowych. Zgodnie z aktem oskarżenia, Arbabsiar przekazał już zabójcom pierwszą ratę w wysokości 100 tys. dolarów (z łącznej kwoty 1,5 miliona USD).

Spisek został jednak udaremniony przez amerykańskie służby. Arbabsiara aresztowano we wrześniu 2011 roku na lotnisku w Nowym Jorku, po przylocie z Meksyku.

Drugi podejrzany o udział w spisku przebywa prawdopodobnie w Iranie.

Tymczasem władze w Teheranie zdecydowanie odrzucają zarzuty w sprawie udziału Iranu w spisku na życie saudyjskiego ambasadora.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*