Iran zatrzymał dwie amerykańskie łodzie patrolowe i ich załogi

fot.US Navy Handout/EPA

fot.US Navy Handout/EPA

Irańskie siły morskie zatrzymały w Zatoce Perskiej dwie niewielkie amerykańskie łodzie patrolowe wraz z ich załogami po tym jak wpłynęły na wody terytorialne Iranu – poinformowała w nocy z wtorku na środę irańska agencja prasowa Fars.

Według władz w Teheranie siły morskie Strażników Rewolucji zatrzymały dwie amerykańskie łodzie i ich załogi, w sumie dziesięciu marynarzy, w pobliżu irańskiej wyspy Farsi.

„Straciliśmy kontakt z dwiema niewielkimi jednostkami, które płynęły z Kuwejtu do Bahrajnu. Jesteśmy w stałym kontakcie z władzami Iranu. Te poinformowały nas, że nasi marynarze są bezpieczni i czują się dobrze” – oświadczył amerykański Departament Obrony.

Pentagon poinformował także, że otrzymał zapewnienie od władz Iranu, że amerykańscy marynarze – dziewięciu mężczyzn i kobieta – będę mogli wkrótce kontynuować rejs. Prawdopodobnie jednak noc spędzą w Iranie.

O incydencie rozmawiali telefonicznie szefowie dyplomacji Iranu i USA Według źródeł amerykańskich Mohammad Dżawad Zarif zapewnił Johna Kerry’ego, że amerykańscy marynarze zostaną wkrótce zwolnieni.

Rzecznik Białego Domu Josh Earnest powiedział, że marynarze są bezpieczni i „traktowani przez irańskie władze z należytą uprzejmością”. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*