Iran. Obrona: wyrok na korespondenta „Washington Post” w ciągu tygodnia

Korespondent Washington Post w Iranie Jason Rezaian (z prawej) i jego żona Yeganeh Salehi fot.STRINGER/EPA

Korespondent Washington Post w Iranie Jason Rezaian (z prawej) i jego żona Yeganeh Salehi fot.STRINGER/EPA

Wyrok w toczącym się w Teheranie procesie oskarżonego o szpiegostwo Jasona Rezaiana, korespondenta amerykańskiego dziennika „Washington Post”, zapadnie „w ciągu tygodnia” – powiedziała w poniedziałek jego obrończyni Leila Ahsan.

Poinformowała, że wygłosiła tego dnia przed trybunałem rewolucyjnym mowę obrończą podczas rozprawy za zamkniętymi drzwiami, czwartej od rozpoczęcia procesu pod koniec maja. Według Ahsan werdykt zostanie przekazany oskarżonemu i obronie już bez kolejnej rozprawy. Obrończyni zapowiedziała, że w razie konieczności złoży apelację.

„Czekam na uniewinnienie mojego klienta, gdyż jest on niewinny, całkowicie niewinny” – powiedziała.

Liczący 15 sędziów irański trybunał rewolucyjny zajmuje się głównie sprawami dotyczącymi bezpieczeństwa państwa.

Rezaian, 39-letni dziennikarz mający obywatelstwo irańskie i amerykańskie, który pracuje dla amerykańskiej gazety od 2012 roku, został zatrzymany w Teheranie w lipcu 2014 roku wraz z żoną Jeganeh Salehi, także dziennikarką oraz dwoma fotoreporterami. Niedługo potem wszystkich, oprócz Rezaiana, zwolniono. Salehi zakazano wyjazdu z kraju.

Korespondent „Washington Post” został oskarżony o szpiegostwo, „współpracę z wrogimi rządami” i „zbieranie tajnych i propagandowych informacji wymierzonych w Islamską Republikę Iranu”.

Dziennikarz, osadzony w cieszącym się najgorszą sławą więzieniu Ewin w Teheranie, odrzuca oskarżenia. Grozi mu kara od 10 do 20 lat więzienia.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*