Instrukcje dla pilotów w związku z lądowaniami na złych lotniskach

Instrukcje dla pilotów w związku z lądowaniami na złych lotniskach

Amerykańska Narodowa Rada ds. Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) wydała w środę instrukcję bezpieczeństwa, która ma pozwolić uniknąć w przyszłości „potencjalnie katastrofalnych błędów” przez pilotów lądujących na niewłaściwych lotniskach. 

fot.Larry W. Smith/PAP/EPA

fot.Larry W. Smith/PAP/EPA

Jest to odpowiedź NTSB na ostatnie przypadki, kiedy to samoloty w Stanach Zjednoczonych lądowały na niewłaściwych lotniskach, stwarzając poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego. Instrukcja zawiera pięć punktów, które pilot musi wykonać, aby uniknąć lądowania w niewłaściwym porcie lotniczym. Dokument ma także zwiększyć bezpieczeństwo w trakcie samego lotu.

W styczniu 2014 roku samolot pasażerski linii Southwest Airlines wylądował na złym lotnisku. Maszyna ze 124 pasażerami na pokładzie, która wystartowała z Chicago, miała lądować w Branson (stan Missouri), ale z jakiegoś powodu wylądowała na oddalonym o 11 km, przeznaczonym dla mniejszych samolotów, lotnisku Taney County Airport, mającym o połowę krótszy pas, kończący się stromą skarpą.

W listopadzie 2013 roku transportowy Boeing 747 też wylądował na lotnisku dysponującym za krótkim pasem. Port lotniczy, który był jego celem, znajdował się 19 km od miejsca, do którego dotarł. Załogę stanowiło dwóch pilotów, a na pokładzie nie było pasażerów.(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*