Inauguracja Trumpa może kosztować 200 milionów dolarów

Inauguracja Trumpa może kosztować 200 milionów dolarów
Przygotowania do inauguracji 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych w piątek 20 stycznia, fot. EPA/SHAWN THEW

Przygotowania do inauguracji 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych w piątek 20 stycznia, fot. EPA/SHAWN THEW

Koszty piątkowej inauguracji amerykańskiego prezydenta elekta Donalda Trumpa mogą sięgać 200 milionów dolarów. Blisko połowę tej kwoty pochłoną wydatki na zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom uroczystości w Waszyngtonie.

Wydarzenia związane z objęciem przez republikanina urzędu w Białym Domu trwać będą przez tydzień. Obejmują m.in. bale, parady, koncert w przededniu zaprzysiężenia, a także prywatne kolacje dla nowego prezydenta i jego administracji. Według przewidywań ostateczny koszt inauguracji zależeć będzie od pogody, a także liczby gości w Waszyngtonie.

Jak podkreśla „New York Times”, wydatki pokrywać będzie złożony z liderów obu izb komitet Kongresu ds. ceremonii inauguracyjnych, a także prezydencki komitet inauguracyjny, rząd federalny oraz rządy stanowe i lokalne. Innymi słowy podatnicy i prywatni darczyńcy.

Największą pozycją w wydatkach związanych z inauguracją będzie jej zabezpieczenie. Prace nad tym trwają od ponad roku. Biorą w nich udział organy ścigania, wywiad, kilkanaście lokalnych i federalnych agencji, w tym Secret Service, FBI i Gwardia Narodowa. Szacuje się, że łączące się z tym koszty z kasy władz federalnych mogą sięgnąć 100 mln dolarów.

Według przewidywań inauguracja Trumpa będzie najdroższa w historii, m.in. z powodu inflacji i znacznego zwiększenia darowizn od korporacji, osób zamożnych i sympatyków nowego prezydenta. Jego komitet zebrał od nich łącznie ok. 100 mln dolarów, przekraczając rekordowe 53 mln ustanowione przez zespół Baracka Obamy w 2009 roku. Nie jest jasne, ile z tej kwoty zostanie wydane.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Categories: Ameryka

Comments

  1. HeS
    HeS 18 stycznia, 2017, 04:37

    A tak z ciekawości. Ile kosztowała inauguracja Obamy?

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*