Imigracyjne mrzonki Donalda T.

 

 fot.Tolga Bozoglu/EPA

fot.Tolga Bozoglu/EPA

„Nigdzie się nie ruszam. Jestem jedynym stałym elementem. To inni są jak jo-jo” – mówi o sobie Donald Trump. I ogłasza plany reform. Na początek dotyczące regulacji imigracyjnych.

Rzeczywiście – poparcie dla kontrowersyjnego miliardera pozostaje na niezmienionym poziomie. To jego potencjalni rywale w prawyborczym wyścigu o republikańską nominację do Białego Domu poruszają się jak ślepcy we mgle. Sekret Trumpa jest prosty – wskazał grupie sfrustrowanych wyborców jasny cel, przedstawił wspólnego wroga i rzucił kilka propozycji dotyczących rozwiązania problemu. A to, że jego plan należy wpisać do kategorii political fiction – to już zupełnie inna historia.

Trzy pryncypia Trumpa

Reforma imigracyjna Trumpa ma opierać się na trzech pryncypiach: „naród bez granic nie jest narodem”, „naród bez prawa nie jest narodem” oraz „naród, który nie występuje w interesie własnych obywateli, nie jest narodem”. Wokół tych haseł pojawiają się konkretne propozycje. Miliarder postuluje między innymi zniesienie „prawa ziemi”, czyli pozbawienia automatycznego obywatelstwa osób urodzonych na terytorium USA. Chce zawieszenia wydawania zielonych kart oraz cofnięcia zawieszenia deportacji dla tzw. dreamers, czyli zasymilowanych nielegalnych imigrantów, którzy wjechali do USA jako małe dzieci. Opowiada się też za zniesieniem całych kategorii wiz (np. J), ograniczeniem i zaostrzeniem kryteriów przyznawania innych (H1B), przyznania priorytetów w zatrudnieniu amerykańskim obywatelom. Chce także uszczelnienia systemu wiz turystycznych i kryminalizacji procederu pozostania w USA po ich wygaśnięciu.

Jeszcze dalej Trump posunął się w swoich planach egzekwowania prawa imigracyjnego. Pojawił się projekt wybudowania muru wzdłuż całej granicy z Meksykiem i zmuszenia południowego sąsiada do zapłacenia za jego budowę. Miałaby to być forma rekompensaty za obciążenia ponoszone przez rząd USA i administracje stanowe w związku ze świadczeniami socjalnymi, z których mają korzystać imigranci. Meksykanie mieliby też płacić w konsulatach znacznie więcej za wizy do USA. Projekt wspomina nawet o możliwości przejmowania transferów pieniężnych wysyłanych przez nielegalnych imigrantów za granicę.

Trump chce także zwiększyć liczbę pracowników służb granicznych, wprowadzić obowiązek sprawdzania prawa do pracy wszystkich kandydatów za pośrednictwem systemu eVerify oraz wyrzucać z kraju wszystkich imigrantów, którzy weszli w kolizję z prawem. Miasta, które odmawiają współpracy ze służbami federalnymi, miałyby zostać pozbawione funduszy z waszyngtońskiego budżetu. Trump nawołuje także do deportowania albo zmuszenia do wyjazdu wszystkich nieudokumentowanych cudzoziemców i wpuszczenia z powrotem tylko tych, których Ameryka będzie chciała.

Jeśli fakty mówią inaczej…

Plan podoba się bardzo w najbardziej konserwatywnych kręgach. Ann Coulter nazwała go nawet „najważniejszym dokumentem politycznym od uchwalenia Wielkiej Karty Swobód”. Można pogratulować zręcznej demagogii. Trumpowi udało się powiązać w świadomości części elektoratu nielegalną imigrację z przestępczością i tym samym wskazać wroga, z którym można walczyć. I tak rozwiązanie kwestii nielegalnej imigracji staje się sposobem na rozwiązanie wszystkich problemów – przestępczości i bezpieczeństwa publicznego, bezrobocia (imigranci zabierają miejsca pracy), czy kłopotów budżetowych. Jeśli fakty mówią inaczej, to tym gorzej dla faktów. Cóż z tego, że wszystkie statystyki pokazują, że nieudokumentowani cudzoziemcy popełniają mniej przestępstw od ogółu populacji? I że wykonują głównie prace niechciane przez obywateli? Wie o tym świetnie także Trump, który rękami polskich nielegalnych imigrantów budował w latach 80. i 90. swoje sztandarowe nieruchomości. Cóż z tego, że od 1996 roku większość imigrantów – także tych legalnych – nie ma prawa do większości świadczeń federalnych?

Trochę matematyki i ekonomii

Cel postawiony przez Trumpa wydaje się być jasny i oczywisty. Choć po dokładnym przyjrzeniu się – całkowicie nierealny.

Dlaczego żaden normalny polityk nie podejmie się wcielenia w życie planu miliardera? Choćby dlatego, że jest on za drogi. Oficjalny dokument opublikowany przez obóz Trumpa mówi wiele o kosztach nielegalnej imigracji – ale nic o realizacji planu kontrowersyjnego kandydata. Zacznijmy od deportowania lub wyrzucenia 11 milionów osób. Koszt takiej operacji szacowany jest w granicach 140–600 miliardów dolarów, w zależności od metodologii obliczeń. Wyrzucenie takiej liczby osób oznaczałoby też pozbawienie gospodarki 11 milionów konsumentów, co przyniosłoby niewyobrażalne szkody.

fot.Peter Foley/EPA

fot.Peter Foley/EPA

Rozwiązanie kwestii nielegalnej imigracji staje się sposobem na rozwiązanie wszystkich problemów – przestępczości i bezpieczeństwa publicznego, bezrobocia (imigranci zabierają miejsca pracy), czy kłopotów budżetowych. Jeśli fakty mówią inaczej, to tym gorzej dla faktów

Zbudowanie muru odgradzającego Stany od Meksyku kosztem około 3,6 miliarda dolarów jest oczywiście finansowo możliwe, ale zmuszenie Meksykanów do zapłacenia za tę „inwestycję” już nie. Chyba że USA chcą pójść na otwartą wojnę handlową ze swoim południowym sąsiadem. Wszyscy ekonomiści zgodnie podkreślają, że to się po prostu nie opłaci. Meksyk jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym USA, a Ameryka związana jest ze swoimi sąsiadami traktatem NAFTA. Na podwyższaniu ceł i stawianiu barier ucierpiałyby nie tylko wielkie amerykańskie korporacje, ale także zwykli konsumenci. Po prostu płaciliby więcej za różne towary.

Propozycja zawieszenia wydawania zielonych kart, po to, aby biznesy zatrudniły wszystkich bezrobotnych Amerykanów, jest także czystą demagogią. Przede wszystkim dlatego, że w pewnych zawodach trudno znaleźć pracowników. Po drugie, przerwałoby to procesy sponsorowania tysięcy pracowników oczekujących na legalizację. Bezterminowe „zawieszenie” wydawania zielonych kart zniechęciłoby także do emigrowania do USA najzdolniejszych i najbardziej przedsiębiorczych ludzi, a to oznaczałoby, że zasililiby oni swoimi talentami kraje nie bardzo Ameryce przyjazne.

Wreszcie zlikwidowanie „prawa ziemi” byłoby pogwałceniem amerykańskiej konstytucji. Obywatelstwo osób urodzonych na terytorium USA gwarantuje poprawka do konstytucji. Podobna do innych poprawek, gwarantujących wolność wyznania, słowa, czy prawo do noszenia broni. Trump proponuje więc albo złamanie obowiązującego porządku konstytucyjnego, albo zmianę ustawy zasadniczej. Tego ostatniego zrobić się jednak nie da. Przypomnijmy – potrzeba do tego większości dwóch trzecich głosów w obu izbach Kongresu, a potem zgody legislatur trzech czwartych ze wszystkich 50 stanów USA. W dzisiejszej podzielonej Ameryce jest to więc po prostu niemożliwe.

Propagandowy sukces

Antyimigracyjna retoryka, jaka pojawia się nie tylko w wypowiedziach Trumpa, ale także innych najbardziej konserwatywnych kandydatów republikańskich, musiała przynieść skutki. W najnowszym sondażu Rasmussena, a więc poważnego ośrodka badań opinii publicznej, aż 51 proc. badanych opowiada się za wybudowaniem muru na całej długości meksykańskiej granicy. Przeciwnych takiemu rozwiązaniu jest 37 proc., a kolejne 12 proc. badanych nie ma w tej sprawie zdania.

Większość wyborców sądzi także, że Stany Zjednoczone niezbyt zdecydowanie deportują ze swojego terytorium nielegalnych imigrantów, a aż 80 proc. opowiada się za bezwarunkowym usuwaniem z kraju wszystkich imigrantów, którzy popełnili poważniejsze przestępstwo.

Co więcej, ponad połowa badanych (54 proc.) nie zgadza się z przyznawaniem automatycznego prawa do amerykańskiego obywatelstwa dzieciom nielegalnych imigrantów. Czyli generalnie – jest przeciwna obowiązującej od lat interpretacji 14. poprawki do konstytucji. Tej samej konstytucji, w której obronie występuje tak głośno Donald Trump. Brak tu pewnej logiki.

Z pewnością jednak antyimigracyjna retoryka przynosi efekty. Jeszcze do niedawna większość Amerykanów akceptowała obecność w USA nielegalnych imigrantów, jeśli ciężko pracują i płacą podatki. Teraz o kompleksowej reformie imigracyjnej, którą dwa lata temu przyjął Senat USA, można już tylko pomarzyć.

Jolanta Telega

j.telega@zwiazkowy.com

fot.Sergei Ilnitsky/EPA

Categories: Ameryka, Imigracja, Wybory 2016

Comments

 1. jolka
  jolka 23 sierpnia, 2015, 12:32

  To nasz przyszly Prezydent!!!

  Reply this comment
 2. Pit
  Pit 23 sierpnia, 2015, 15:27

  Mi to przypomina 1933 rok i dojsce do wladzy Adolfa on tez na nienawisci zbudowal swoja kampanie Georga W Buscha tez ludzie wybrali 2 razy glupota ludzka nie zna granic a pamiec krotka najlepsze jest to ze polscy immigranci chca glosowac na kogos kto ich nienawidzi i poniza bravo

  Reply this comment
 3. jolka
  jolka 23 sierpnia, 2015, 21:42

  Pit podaj mi choc jedno zdanie ktore On powiedzial zle o Polakach bo ja co slysze i czytam to dotyczy sie glowni Meksykanow i to jest swieta prawda bo jezeli nic sie tutaj nie zrobi w tej sprawie to ty czy masz papiery czy nie to i tak bedziesz zmuszony opuscic ten kraj bo jedno ze nie bedzie pracy drugie bedzie tak ze na ulice nie wyjdziesz

  Reply this comment
 4. pit
  pit 24 sierpnia, 2015, 17:52

  Jolka jak Hitler doszedl do wladzy powiedzial ze deportuje Zydow z Niemiec jak zydzi sie skonczyli nastepni w kolejce byli cyganie ,niepelnosprawni, I polacy. Jak deportuje nielegalnych nastepni beda ci z zielonymi kartami kolorowi itd itp Faszysta to faszysta wszystko jedno kto ty bedziesz nastepna A deportacja nielegalnych nie pomoze w ekonomii Gdy zabraknie nielegalnych ceny zywnosci podskocza 0 30% poczytaj troche A jak dalej tak myslisz pojedz do Wisconsin na pole marchewki przez tydzien po 12 godzin na sloncu za 7$ na godzine to moze zmienisz zdanie Albo na Chicagowski dachy w lecie jak wytrzymasz 2 godziny bedziesz dobra Jolka on tylko wszystkich krytykuje I nic pozatym a polityka to sztuka kompromisu on bylby dobry jako dyktator Ten sam problem ma nasz gubernator Rauner Poltyka to gra zespolowa polegajaca na kompromisach a nie indywidualna

  Reply this comment
 5. jolka
  jolka 24 sierpnia, 2015, 18:25

  Pit ty nie odp.na moje pytanie! A z twojego tekstu wynika ze ty kochasz Ameryke ale taka zeby nie pracowac.Moj maz juz 23 lata pracuje na dachach i powiem ci ze jest to ciezka praca ale zarobkowo bardzo dobra i mamy wybor albo ciezko pracowac albo isc na socjal ale nasz honor i nasze wychowanie dopinguje nas do pracy.Cala nasza rodzina ciezko pracuje ale sa tego rezultaty,jestesmy republikanami,bo demokraci tylko umia narzekac brac z pelnego koryta a pracowac sie nie chce.Ale zapamietaj te slowa ktore mojego meza dziadek zawsze nam tutaj powtarzal ze koryto kiedys sie skomczy i ci demokraci padna bo oni pracy sie boja zreszta nawet nie musza teraz pracowac bo social jest dobry .Czy wy tego nie widzicie ze wszystkie bisnesy wieja z naszego stanu ? Rauner chce to uzdrowic ! Zostaniecie sami z pustym korytem gangami i bieda bo ludzie myslacy juz wieja bo nikt nie bedzie pracowal na nierobow!!

  Reply this comment
 6. pit
  pit 24 sierpnia, 2015, 19:46

  jolka 60% food stamps jest wydawanych dla bialych obywateli drugie miejsce dla czarnych a najmniej korzystajacymi z benefitow sa latynosi I azjaci Jak nalozysz na mape usa stany z najwiekszym bezrobociem najwieksza liczba wydawanych food stamps itp oraz osob nieubezpieczonych a pozniej porownaj ta z mapa stanow republikanskich I demokratycznych to moze zrozumiesz ze to co muwisz to stereotyp ktory powtarzasz powiem ci ze z wykrztalcenia jestem socjologiem I troche sie na tym znam korzystaj z zrodel nezaleznych Republikanski elektorat w 80% to biali rednecks z polodniowych stanow ktorzy od lat zyja na garnuszku panstwa siedzac na kanapie I narzekajac ze immigrancj zabieraja im prace albo milionerzy ktorzy nie placa zadnych podatkow a jedynie dostaja zwroty liczone w milionach Sprawdz ile procent osob po studiach glosuje na demokratow a ile na republikanow moze ci sie oczy otwarza no chyba ze zaliczasz sie do powyzszych Trump jedyne co potrafi to grac na emocjach naiwnych ludzi takich jak ty Republikanie przed kazdymi wyborami musza sobie wykreowac wroga ktorego niewyedukowany narod bedzie nienawidzial I z nim walczyl. Georg W Busch storzyl alkaide I bron atomowa w iraqu a trump nielegalnych immigrantow ktorzy morduja obywateli amerykanskich a najlepsze jest do ze ludzie co pare lat sie lapia na ta sama przynete Jedyne czego Trump ma w nadmiarze to peniadze za ktore sobie kupi wasze glossy bo bedzie tlukl w telewizji I internecine swoje frazesy dopuki ludzie w nie uwierza A jak dostanie sie do wladzy to sobie to odbije 100 krotnie na obnizce podatkow dla siebie I zwrotow podatkowych a zaplaca za to ludzie tacy jak ty. Republikanie rzadzili 7 lat temu I co pozostalo po nich kryzys na rynku nieruchomosci dwie wojny Iraq afganistan wiezienie Guantanamo I pusta kasa. PO 8 latach Clintona byla nadwyzka w budrzecie I nie bylo zadnej durnej wojny Ameryce jest potrzebny ktos wyposrodkowany a nie oszolom z kasa

  Reply this comment
  • Logika
   Logika 26 sierpnia, 2015, 08:24

   Pit..
   Mianujesz sie socjologiem,a moze lepiej naucz sie poprawnej pisowni jezyka polskiego. Gdyz w twojej wypowiedzi roi sie od bledow ortograficznych,ze oczy bola.

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*