Homoseksualiści mogą być liderami skautów

Grupa skautów uczestniczących w dorocznej Gay Pride Parade w Nowym Jprku fot.Peter Foley/EPA

Grupa skautów uczestniczących w dorocznej Gay Pride Parade w Nowym Jprku fot.Peter Foley/EPA

Męska organizacja skautowa USA zniosła w poniedziałek zakaz pełnienia w niej funkcji liderów, instruktorów i płatnych ekspertów przez osoby dorosłe o jawnej orientacji homoseksualnej.

Decyzję tę poparła zdecydowana większość rady kierowniczej założonej 105 lat temu organizacji Boy Scouts of America. Zastrzeżono jednak, że drużyny skautowskie powiązane statutowo z kongregacjami religijnymi mogą nadal nie dopuszczać gejów w szeregi swej kadry.

Boy Scouts of America mają około 2,5 mln członków w wieku od 7 do 21 lat skupionych w ponad 100 tys. drużyn, do tego dochodzi 960 tys. dorosłych wolontariuszy. Patronat nad 70 proc. drużyn sprawują kościoły i organizacje religijne, a nad pozostałymi stowarzyszenia społeczne i oświatowe. Jak zaznaczono w komunikacie rady kierowniczej, poniedziałkowa decyzja „szanuje prawo organizacji o patronacie religijnym do wybierania takich wolontariuszy, których poglądy są zgodne z ich własnymi”.

Zakaz przyjmowania do drużyn skautowskich chłopców o jawnej orientacji homoseksualnej zniesiono w 2013 roku, utrzymując go jednak w odniesieniu do dorosłej kadry. W maju prezes Boy Scouts of America, były minister obrony USA Rober Gates zadeklarował, że zakazu „nie da się utrzymać” i wezwał do jego anulowania.

Pod koniec czerwca Sąd Najwyższy USA orzekł, że obowiązujący w niektórych stanach zakaz zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci jest sprzeczny z konstytucją. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*