Hołd dla świętych Jana Pawła II i Jana XXIII w Nowym Jorku

Hołd dla świętych Jana Pawła II i Jana XXIII w Nowym Jorku

Nowojorska katedra św. Patryka przyciągnęła w niedzielę wieczorem tłumy na uroczystości związane z kanonizacją Jana Pawła II oraz Jana XXIII. W programie znalazły się przypomnienie znaczenia pontyfikatów, czytanie fragmentów encyklik oraz koncert. 

Kanonizacja Jana Pawła II w Watykanie fot.Jacek Turczyk/PAP/EPA

Kanonizacja Jana Pawła II w Watykanie fot.Jacek Turczyk/PAP/EPA

„Dzisiaj wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II i Jana XXIII wieńczy modlitwy tak wielu ludzi, którzy na pogrzebie polskiego papieża wznosili okrzyki +Santo subito+. Sądzę, że Bóg odpowiedział i dał nam nowego świętego, na co czekaliśmy jeszcze, kiedy żył. Był wzorem tego, kim powinien być człowiek Kościoła” – powiedział PAP ks. Robert T. Ritchie, proboszcz nowojorskiej katedry.

Uroczystości w świątyni na Manhattanie wpisały się w coroczne obchody zainicjowane dziewięć lat temu przez polski konsulat w Nowym Jorku w hołdzie Janowi Pawłowi II. Upamiętniają one jego życie, działalność oraz przypominają o nauczaniu.

Kanonizacja polskiego papieża i Jana XXIII dodała cyklicznej uroczystości podniosłego charakteru. W niedzielę w jej zorganizowaniu uczestniczył także włoski konsulat.

O życiu Jana Pawła II i Jana XXIII i ich misji mówiły konsul generalna w Nowym Jorku Ewa Junczyk-Ziomecka oraz konsul generalna Włoch Natalia Quintavalle.

Zgodnie ze zwyczajem zgromadzeni usłyszeli fragmenty encyklik papieży. Po polsku czytała je wokalistka jazzowa Urszula Dudziak, a po włosku Antonio Monda, pisarz, reżyser, dziennikarz i profesor Uniwersytetu Nowojorskiego.

„Zostałam poproszona o przeczytanie fragmentów z encykliki Jana Pawła II +Centesimus Annus+. Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie i prestiż i już czuję, że okupię to wyjątkową tremą, z którą – jak myślałam – pożegnałam się już dosyć dawno” – mówiła PAP przed uroczystością Urszula Dudziak.

Ed Pawlowski, burmistrz Allentown, trzeciego co do wielkości miasta Pensylwanii, zaprezentował natomiast fragmenty homilii Jana Pawła II na inaugurację pontyfikatu oraz wystąpienia na forum ONZ z 1995 roku.

W czasie papieskiego koncertu wystąpili mezzosopran z Metropolitan Opera Edyta Kulczak, włoski tenor Franceso Pavesi oraz mieszkający obecnie w Belgii organista Eugeniusz Wawrzyniak. Wykonali m.in. utwory Jana Sebastiana Bacha, Franza Schuberta i Cesara Francka.

Według konsul Junczyk-Ziomeckiej uroczystości w katedrze św. Patryka są jednym z największych wydarzeń przygotowywanych przez placówkę poza jej siedzibą. „Uroczystość ma charakter międzynarodowy ponieważ przybywają na nią nie tylko Amerykanie i Polacy amerykańscy, ale też turyści z całego świata, którzy chcą zwiedzić zabytkowy obiekt przy Piątej Alei. Wstępują i zostają” – zwróciła uwagę.

„Staramy się iść śladem polskiego papieża, dlatego wszyscy wychodzą z katedry podniesieni na duchu. Mówią mi, że nasz godzinny program kończy się za szybko, a chcą pobyć dłużej w cudownej przestrzeni i posłuchać tych słów; w gruncie rzeczy choć wszyscy kochamy Jana Pawła II, nie zawsze już pamiętamy, co mówił. I trzeba to przypominać” – podkreśliła Junczyk-Ziomecka.

Dodała, że uroczystość każdego roku jest organizowana pod innym hasłem. Ponieważ Jan Paweł II łączył ludzi różnych środowisk, religii i niewierzących, a jego przesłanie jest uniwersalne, przychodzą katolicy, osoby innych wyznań i niereligijne.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*