Hillary Clinton obiecuje zmniejszyć nierówności dochodów

Hillary Clinton fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Hillary Clinton fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Kandydatka Demokratów w wyborach prezydenckich Hillary Clinton obiecała w piątek reformę gospodarki prowadzącą do zmniejszenia nierówności dochodów; zaatakowała kandydata Republikanów Donalda Trumpa, ostrzegając, że wpędzi on USA w recesję.

Na spotkaniu z latynoskimi i afroamerykańskimi dziennikarzami w Waszyngtonie Clinton wyraziła przekonanie, że jeśli zostanie prezydentem, to uda jej się przeforsować w Kongresie reformę, która umożliwi nielegalnym imigrantom legalizację pobytu i pracy w Ameryce.

Powiedziała również, że ma plan, który zaowocuje 10 milionami nowych miejsc pracy w ciągu czterech lat i bardziej sprawiedliwym podziałem bogactwa narodowego. Sprawią to między innymi inwestycje w naprawę infrastruktury transportowej oraz inicjatywy na rzecz wspierania przedsiębiorstw prowadzonych przez przedsiębiorców latynoskich i afroamerykańskich.

„Wielu Amerykanów zostało pozostawionych w tyle. Stracili pracę, mniej zarabiają. Musimy stworzyć gospodarkę, która będzie działała dla wszystkich” – powiedziała. Nie podała jednak bliższych szczegółów swego planu.

Powołując się na niewymienionego z nazwiska „pewnego ekonomistę”, oświadczyła, że plan gospodarczy proponowany przez Trumpa doprowadzi do „długiej recesji”, w wyniku której 3,4 miliona ludzi straci pracę.

Trump zapowiada znaczne obniżki podatków bez istotnych redukcji programów socjalnych. Twierdzi, że przywróci stracone miejsca pracy przez rewizję układów o wolnym handlu, jak NAFTA, oraz porozumień handlowych z Chinami.

Clinton potępiła także swego rywala za zapowiedź deportacji wszystkich nielegalnych imigrantów, wzywanie do zakazu wjazdu do USA muzułmanów i „ograniczanie wolności prasy”. Przypomniała, że z jednego z wieców republikańskiego kandydata, na jego polecenie, ochrona wyrzuciła popularnego latynoskiego dziennikarza Jorge Ramosa z telewizji Univision.

Kandydatka Demokratów obiecała też, że jako prezydent nie dopuści do deportacji „ciężko pracujących, uczciwych ludzi” – deportowani mają być tylko nielegalni imigranci, którzy popełnili przestępstwa.

Latynosi skarżą się, że administracja prezydenta Obamy deportowała rekordową liczbę nielegalnych imigrantów, w tym niekoniecznie sprawców przestępstw.

Zapytana o sprawę korzystania z prywatnego serwera mailowego, kiedy była sekretarzem stanu, Hillary przyznała, że popełniła błąd; dodała jednak, że nikogo nie okłamywała w tej sprawie, o co oskarżają ją przeciwnicy.

„Używanie dwóch kont mailowych było błędem i biorę za to odpowiedzialność. Nie wysyłałam jednak żadnego maila oznaczonego jako +tajny+” – powiedziała. Clinton przypomniała też, że dyrektor FBI James Comey powiedział, iż jej odpowiedzi w czasie przesłuchania, które odbyło się na początku lipca, „były prawdomówne”. Podkreśliła, że według Comeya na kilkuset mailach nie było żadnego oznaczenia, kiedy je przeglądała, i dopiero później zostały one określone jako tajne lub poufne.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

Categories: Ameryka, Wybory 2016

Comments

 1. roman
  roman 5 sierpnia, 2016, 17:07

  Jest pewne, ze jak zostanie prezydentka, to roznice w dochodach wzrosna. Kazda interwencja rzadu w takich sprawach przynosi odwrotny skutek. Ilosc ubogich wzrosla ze wzrostem ilosci pieniedzy wydawanych na walke z ubostwem. Interwencje Obamy w poprawe losu czarnych Amerykanow tez spowodowaly wzrost ubostwa i wieksze bezrobocie w tej grupie ludnosci. Jedyna droga do zmniejszenia roznic w dochodach to ksztalcic na serio, wyrzucic ze szkol poprawnosc polityczna i zwiazki zawodowe. Tylko odpowiednie wyksztalcenie zapewni wlasciwy rozwoj kraju i odpowiednie dochody klasy sredniej.

  Reply this comment
 2. los
  los 5 sierpnia, 2016, 17:24

  korupcujna oszustka atakuje i obiecuje gruszki na wierzbie, podniesie podatki,bo jest to co ulubil robic jej maz Bill.

  Reply this comment
 3. Wanda
  Wanda 6 sierpnia, 2016, 20:51

  Clinton 2016 bravo we❤️ You Kobiety na kobiete tak trzymac sondaze rosna

  Reply this comment
 4. Pit
  Pit 6 sierpnia, 2016, 20:54

  Dziadku romanie klasa srednia to sa pracownicy zrzeszeni w zwiazkach jak zlikwidujesz zwiazki to zostana ci za7.50$ i oto walczy Rauner o powrot niewolnictwa

  Reply this comment
 5. JASIO
  JASIO 7 sierpnia, 2016, 10:37

  https://youtu.be/td2pyyCau30?t=14 milego ogladania wyborcy oszustki 🙂

  Reply this comment
 6. Pit
  Pit 7 sierpnia, 2016, 13:16

  Jasio nie wiedzialem ze popierasz Putina

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*