Hillary Clinton i Oprah Winfrey najbardziej podziwiane przez Amerykanów

Hillary Clinton i Oprah Winfrey najbardziej podziwiane przez Amerykanów

Była sekretarz stanu USA Hillary Clinton, prezenterka telewizyjna Oprah Winfrey i uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla za walkę o prawa dzieci i prawo kobiet do edukacji Malala Yousafzai są kobietami najbardziej podziwianymi przez Amerykanów – ustalił Gallup.

Oprah Winfrey fot.Kevin Dietsch/Pool/EPA

Oprah Winfrey fot.Kevin Dietsch/Pool/EPA

Z opublikowanych w poniedziałek danych Instytutu Gallupa wynika, że 13. rok z rzędu Hillary Clinton, która w roku 2016 może się ubiegać o stanowisko prezydenta USA, otwiera listę najbardziej podziwianych kobiet. Wybrało ją 12 proc. respondentów. Na Winfrey głosowało 8 proc., a na Malalę Yousafzai – 5 proc.

Wśród najbardziej podziwianych mężczyzn prym wiedzie Barack Obama – 19 proc. faworyzuje prezydenta USA. Na drugim miejscu znalazł się papież Franciszek (6 proc.), na trzecim – Bill Clinton (3 proc.).

Instytut Gallupa każdego roku od siedemdziesięciu lat przepytuje Amerykanów, jaką osobę z dowolnego miejsca na kuli ziemskiej uważają za najbardziej godną podziwu.

To otwarte pytanie faworyzuje osoby cieszące się popularnością, jak jest to w przypadku Hillary Clinton, która w życiu publicznym jest obecna od lat 90. ubiegłego wieku. Od roku 1993 Hillary Clinton zostawała najbardziej podziwianą kobietą 19 razy.

Co do Baracka Obamy to figuruje na czele klasyfikacji męskiej od roku 2008, gdy został wybrany na prezydenta. Jak zaznacza Gallup, urzędujący prezydent z reguły zajmuje pierwsze miejsce w dorocznym rankingu.

Sondaż przeprowadzono od 8 do 11 grudnia na próbie 805 pełnoletnich obywateli USA. Margines błędu to 4 pkt proc.(PAP)

Na zdjęciu głównym: Hillary Clinton fot.Andrew Gombert/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*