Hillary Clinton gani Obamę za zachowawczą politykę ws. Syrii

Hillary Clinton gani Obamę za zachowawczą politykę ws. Syrii

Zbyt ostrożna polityka zagraniczna prezydenta USA Baracka Obamy w Syrii przyczyniła się do ekspansji dżihadystów w Syrii i Iraku – oceniła była sekretarz stanu Hillary Clinton, wymieniana jako możliwa kandydatka Demokratów w następnych wyborach prezydenckich.

USA nie pomogły przy budowie „wiarygodnej siły bojowej złożonej z ludzi, od których zaczęły się protesty przeciw (prezydentowi Syrii Baszarowi) el-Asadowi – byli wśród nich islamiści, byli zwolennicy świeckiego państwa, były wszystkie możliwe opcje – a to sprawiło, że powstała ogromna próżnia, którą wypełnili dżihadyści” – oceniła Clinton.

W wydanych w czerwcu wspomnieniach pt. „Hard Choices” (trudne wybory) była szefowa amerykańskiej dyplomacji (w latach 2009-2013) pisze, że w administracji Obamy była zwolenniczką większego zaangażowania USA na rzecz syryjskiej rebelii – przypomina „The Atlantic”.

Choć chwaliła Obamę za „niewiarygodną inteligencję” i rozwagę oraz ze zrozumieniem wypowiadała się o złożoności decyzji, które musiał podejmować amerykański prezydent, Clinton dała również do zrozumienia, że uważa jego politykę zagraniczną za zbyt zachowawczą.

W wywiadzie udzielonym „The Atlantic” kilkakrotnie mówiła, że USA czasami sprawiają wrażenie, jakby wycofywały się z światowej areny. Nalegała, że w polityce zagranicznej USA mogą znaleźć złoty środek między „wojowniczą postawą” kojarzoną z polityką zagraniczną Republikanina George’a W. Busha a odmową zaangażowania.

Ekspansja islamskiego terroryzmu oznacza, że USA muszą wypracować „całościową strategię” walki z tym zagrożeniem – przekonywała; sytuację tę porównała do tzw. doktryny powstrzymywania, którą USA wypracowały i którą kierowały się w zimnej wojnie wobec ZSRR.

W jej ocenie obecne wydarzenia na Bliskim Wschodzie pokazują, że ugrupowania dżihadystyczne mogą zagrozić Europie i USA. „Dżihadyści nie zostają na zajętym już terytorium, oni dążą do ekspansji. Istnieją po to, by walczyć z Zachodem, krzyżowcami, czymkolwiek innym – a każdy z nas podpada pod którąś z tych kategorii” – podkreśliła.

Hillary Clinton jest wymieniana jako możliwa kandydatka Demokratów w najbliższych wyborach prezydenckich w 2016 r., ona sama jednak na razie się nie deklaruje. Jednak zdaniem autora wywiadu dla „The Atlantic” Jeffreya Goldberga padła z jej strony wypowiedź wskazująca, że zamierza ubiegać się o prezydencki fotel. Była sekretarz stanu zgodziła się z Goldbergiem, że USA zrobiły wiele na rzecz demokracji na świecie, i dodała: „Może dla niektórych to staroświecka idea, ale przekonam się o tym sama, na więcej niż jeden sposób”. (PAP)

Zdjęcie: Hillary Clinton fot.Michael Reynolds/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*