Henry Kissinger przeszedł operację serca

Henry Kissinger przeszedł operację serca

Były sekretarz stanu USA i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Henry Kissinger poddał się we wtorek w Nowyn Jorku operacji serca, która przebiegła pomyśłnie i obecnie jego stan zdrowia jest dobry – poinformował rzecznik szpitala.

Henry Kissinger fot.Andreas Gebert/EPA

Henry Kissinger fot.Andreas Gebert/EPA

91-letni obecnie Kissinger przeszedł operację wymiany zastawki aorty w New York Presbyterian Hospital.

Urodzony w Niemczech w 1923 r. w żydowskiej rodzinie, Kissinger wyemigrował w 1938 r. wraz z rodziną, uciekając przed represjami nazistowskimi, najpierw do Wielkiej Brytanii, a później do USA. W administracjach republikańskich prezydentów Richarda Nixona i Geralda Forda sprawował funkcję sekretarza stanu.

W latach 1969-77 Kissinger odgrywał decydującą rolę w polityce zagranicznej USA. Doprowadził m. in. do zawarcia w Paryżu w styczniu 1973 r. układu pokojowego z Wietnamem Północnym, który zakończył wojnę wietnamską. Otrzymał za to, przez wielu uważaną za kontrowersyjną, Pokojową Nagrodę Nobla razem z ówczesnym przywódcą Północnego Wietnamu Le Duc Tho.

Uważany jest za architekta dyplomatycznego otwarcia Stanów Zjednoczonych wobec Chin, polityki odprężenia z ZSRR i rozmów z Moskwą o ograniczeniu zbrojeń strategicznych.

Kissinger działał również aktywnie na Bliskim Wschodzie na rzecz rozładowania napięć między Izraelem i jego arabskimi sąsiadami uprawiając tzw. dyplomację wahadłową.

Był jednak również krytykowany za wspieranie antykomunistycznych i antydemokratycznych dyktatur, zwłaszcza w Ameryce Łacińskiej. Po odejściu z rządu i z aktywnej polityki Kissinger założył firmę konsultingową w Nowym Jorku. Pisał też książki i komentował wydarzenia polityczne w mediach. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*