Hagel: w związku z raportem siły USA w stanie podwyższonej gotowości

Hagel: w związku z raportem siły USA w stanie podwyższonej gotowości

Siły USA na świecie zostały postawione w stan podwyższonej gotowości – poinformował w Bagdadzie ustępujący szef Pentagonu Chuck Hagel, odnosząc się do streszczenia raportu Senatu nt. brutalnych przesłuchań CIA w tajnych ośrodkach poza granicami kraju.

Raport ma być opublikowany we wtorek.

„Poleciłem wysokim dowódcom wojskowym postawić w stan podwyższonej gotowości” siły USA na całym świecie – powiedział amerykański minister obrony, zastrzegając, że na razie nie stwierdzono żadnego zagrożenia.

M.in. z informacji PAP wynika, że nazwy lokalizacji tajnych ośrodków Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) poza granicami USA mają pozostać w raporcie utajnione. „Nasze źródła mówią nam, że streszczenie raportu, które zostanie opublikowane, nie będzie zawierać nazw żadnych państw” – powiedział PAP w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego prawnik John Sifton z organizacji Human Rights Watch (HRW).

Organizacja ta jako pierwsza pisała już w 2005 roku, że tajne więzienia CIA znajdowały się w Polsce i Rumunii.

Raport senackiej komisji ds. wywiadu został ukończony i przyjęty przy sprzeciwie Republikanów już w grudniu 2012 roku. Liczący ponad 6 tys. stron dokument wciąż ma klauzulę tajności, gdyż na jego opublikowanie nie zgadzała się CIA. We wtorek (jak się oczekuje, około godz. 10.30 czasu lokalnego, czyli ok. 16.30 czasu polskiego) ma zostać odtajnione liczące ok. 480 stron streszczenie oraz wnioski raportu.

Dokument dotyczy programu tzw. wzmocnionych technik przesłuchań, jak podtapianie (waterboarding) czy pozbawianie snu, który CIA prowadziła w tajnych ośrodkach za granicą, utworzonych w ramach walki z terroryzmem po zamachach z 11 września 2001 r., za prezydentury George’a W. Busha. Senatorzy pracowali nad raportem kilka lat, analizując ponad 6 mln różnych dokumentów, depesz wywiadowczych i innych zapisów. To pierwszy i najbardziej obszerny raport, którego celem było zbadanie faktycznego znaczenia programu CIA dla zdobywania ważnych informacji wywiadowczych. (PAP)

 

Na zdjęciu: Chuck Hagel fot.Shawn Thew/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*