Hagel: USA są zniecierpliwione postawą Karzaja

Hagel: USA są zniecierpliwione postawą Karzaja

Szef Pentagonu Chuck Hagel wspomniał w czwartek o rosnącym zniecierpliwieniu USA postawą afgańskiego prezydenta Hamida Karzaja, który nie podpisuje układu o bezpieczeństwie; pakt ma umożliwić militarną obecność Amerykanów w Afganistanie po 2014 roku.

Chuck Hagel, Sekretarz obrony USA fot.Mazen Mahdi/PAP/EPA

Chuck Hagel, Sekretarz obrony USA fot.Mazen Mahdi/PAP/EPA

Hagel powiedział dziennikarzom podczas lotu do Polski, gdzie składa wizytę, że w pewnym sensie niezdecydowanie Karzaja skomplikuje Waszyngtonowi zaplanowanie nowej misji wojskowej w Afganistanie, której Karzaj, jak sam twierdzi, jest zwolennikiem.

„Nie można cały czas odraczać i odraczać” – powiedział amerykański minister obrony, podkreślając, że w pewnej chwili dochodzi do kolizji w realiach planowania i finansowania.

Hagel powiedział, że przedstawiciele amerykańskich władz, w tym dowódca sił międzynarodowych w Afganistanie generał Joseph Dunford, naciskają na Karzaja i „wciąż z nim rozmawiają”.

Hagel dodał, że szanuje prawo Karzaja do podjęcia decyzji w sposób, który uzna za stosowny. Zaznaczył przy tym, że USA mają ograniczone możliwości wpływania na podejmowanie decyzji przez prezydenta Afganistanu.

Szef Pentagonu wskazał, że to, czy szybko zostanie podpisany pakt o bezpieczeństwie, interesuje też sojuszników USA, którzy są gotowi szkolić siły afgańskie i doradzać im po roku 2014, kiedy zakończy się dowodzona przez NATO misja bojowa w Afganistanie.

Stany Zjednoczone mają obecnie w Afganistanie ok. 39 tys. żołnierzy, lecz – jak pisze agencja Associated Press – zredukują ich liczbę do końca roku do zera, jeśli pakt nie zostanie podpisany na wiele miesięcy przed tym terminem.

Pakt ma być podstawą prawną dla utrzymania militarnej obecności USA w Afganistanie po wycofaniu się z końcem 2014 roku podległych NATO Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF). Prezydent Karzaj nie chce podpisać paktu bez gwarancji dotyczących m.in. rozpoczęcia negocjacji pokojowych z talibami.

Według agencji AP Hagel odwiedza Warszawę, by przekonsultować z polskimi władzami sprawę Afganistanu i inne kwestie bezpieczeństwa. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*