Hagel: USA oczekują od Turcji dostępu do bazy przy granicy z Syrią

Hagel: USA oczekują od Turcji dostępu do bazy przy granicy z Syrią

Minister obrony USA Chuck Hagel powiedział w czwartek, że Waszyngton oczekuje od Turcji pomocy wojskowej m.in. w postaci zapewnienia dostępu do tureckiej bazy lotniczej Incirlik oraz udziału w szkoleniach oraz doposażaniu umiarkowanych sił walczących w Syrii.

Hagel poinformował, że przedstawiciele USA rozmawiali na ten temat z władzami Turcji w tym tygodniu. Rzeczniczka Departamentu Stanu Jennifer Psaki podała w komunikacie, że na początku przyszłego tygodnia dyskusje mają być kontynuowane w Ankarze na szczeblu wojskowym.

Odnosząc się do pomysłu Ankary w sprawie utworzenia strefy buforowej na granicy turecko-syryjskiej, Hagel oświadczył, że „nie jest on obecnie aktywnie rozważany”.

Ankara zaproponowała utworzenie takiej strefy w celu ochrony ludności przed walkami m.in. o miasto Kobane przy granicy syryjsko-tureckiej. O Kobane (Ajn al-Arab), które jest trzecim kurdyjskim miastem w Syrii, toczą się walki między kurdyjskimi bojownikami a dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS). Miasto to jest też bombardowane z powietrza przez siły międzynarodowej koalicji kierowanej przez USA.

W samej Turcji trwają protesty Kurdów, którzy zarzucają Ankarze bezczynność w obliczu możliwego przejęcia Kobane przez islamistów. Według tureckich władz kurdyjscy bojownicy są powiązani z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK), której bojownicy od trzech dekad walczą z władzami Turcji o większą autonomię.

Także nowy sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg powiedział w czwartek po spotkaniu z szefem tureckiej dyplomacji Mevlutem Cavusoglu, że kwestia utworzenia strefy nie jest omawiana.

W ubiegłym tygodniu turecki parlament zdecydowaną większością zaaprobował projekt rządowej rezolucji zezwalającej tureckiej armii na interwencję zbrojną przeciwko dżihadystom Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku. Projekt zezwala również zagranicznym żołnierzom na stacjonowanie na terytorium Turcji i używanie jej baz wojskowych w celu zwalczania IS.

W Ankarze panuje jednocześnie przekonanie, że interwencja przeciwko IS wzmocni reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada, przeciwko któremu od marca 2011 rebelia; biorące w niej udział frakcje od tego czasu znacznie się zradykalizowały. (PAP)

Na zdjęciu:

Chuck Hagel  fot.Jim Lo Scalzo/EPA

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*