Gubernator stanu New Jersey ogłosił start w wyborach prezydenckich

Gubernator stanu New Jersey Chris Christie ogłosił start w wyścigu o nominację swej partii w wyborach prezydenckich w 2016 roku fot.Andrew Gombert/EPA

Gubernator stanu New Jersey Chris Christie ogłosił start w wyścigu o nominację swej partii w wyborach prezydenckich w 2016 roku fot.Andrew Gombert/EPA

Gubernator stanu New Jersey Chris Christie jako 14. Republikanin ogłosił we wtorek start w wyścigu o nominację swej partii w wyborach prezydenckich w USA w 2016 roku. Jeszcze dwa lata temu był uważany za faworyta, dziś sondaże dają mu małe szanse na wygraną.

52-letni Christie, syn Amerykanów o włoskich i irlandzkich korzeniach, ogłosił start swej kampanii w szkole średniej w Livingston, do której uczęszczał i gdzie po raz pierwszy zasmakował „polityki” jako przewodniczący klasy.

Ogłaszając, że „Ameryka jest zmęczona załamywaniem rąk, niezdecydowaniem i słabością” w Białym Domu, Christie powiedział, iż jest gotowy do walki, by „prowadzić kraj i świat do zmiany”.

Uchodzący za centrystę Christie zaistniał na scenie politycznej, gdy jako federalny prokurator w New Jersey, nominowany na to stanowisko w 2001 roku przez prezydenta George’a W. Busha, walczył z korupcją wśród publicznych urzędników z obu partii. Od 2010 roku jest gubernatorem New Jersey, jednego z najbardziej prodemokratycznych (tzw. niebieskich) stanów USA, gdzie Barack Obama dwukrotnie wygrał wybory prezydenckie.

We wrześniu 2013 roku m.in. głosami demokratycznych wyborców Christie z łatwością zapewnił sobie reelekcję na urząd gubernatora. Prezentował się jako polityk pragmatyczny i skłonny do ponadpartyjnej współpracy, co wyróżniało go na tle spolaryzowanej sceny politycznej USA. Był ceniony za charyzmę i otwartość w prowadzeniu rozmów z osobami, z którymi się nie zgadzał. U Republikanów zdobył punkty walcząc ze związkami zawodowymi nauczycieli i żądaniami cięć w pensjach urzędników publicznych.

Christie może „uratować naszą partię” – mówił w listopadzie 2013 roku Mitt Romney, który sam przegrał rok wcześniej wybory prezydenckie z Obamą. Christie uchodził wówczas za jednego z faworytów Republikanów w wyborach prezydenckich w 2016 roku.

Ale dwa lata później polityk cieszy się w sondażach poparciem tylko kilku procent wyborców. W przeprowadzonym w czerwcu sondażu NBC/Wall Street Journal aż 55 proc. wyborców Republikanów stwierdziło, że nawet nie rozważy głosowania na niego w prawyborach jako na prezydenckiego kandydata Partii Republikańskiej.

Silną pozycję Christiego osłabiła ujawniona na przełomie 2013 i 2014 roku afera z ograniczeniem ruchu na moście Waszyngtona z Fort Lee w New Jersey do Nowego Jorku. Zakończyła się ona postawieniem w stan oskarżenia trzech współpracowników gubernatora. Zarzucono im, że umyślnie spowodowali olbrzymie korki na moście, by w ten sposób ukarać burmistrza Fort Lee, politycznego przeciwnika Christiego, za to, iż nie poparł kandydatury Christiego w wyborach na gubernatora.

Christiemu, który bronił się niewiedzą, nie udowodniono winy.

Gwiazda gubernatora zbladła też z powodu problemów gospodarczych New Jersey, których nie udało mu się rozwiązać. Bezrobocie utrzymuje się na poziomie wyższym niż średnia krajowa, stan boryka się z ogromnym deficytem w systemie emerytalnym, brakuje środków na naprawę kiepskiej infrastruktury.

Christie mówi o sobie, że jest konserwatystą. Zapewniał zawsze, że jest przeciwnikiem aborcji i małżeństw homoseksualnych, choć poparł związki partnerskie, ale w przeciwieństwie do kandydatów związanych z ultrakonserwatywnym ruchem Tea Party nie traktował tych spraw jako politycznego oręża. W ostatnim czasie zaostrzył swe umiarkowane poglądy w takich sprawach jak imigracja i prawo do posiadania broni, co wiązano z kampanią wyborczą.

Christie to już 14. republikański pretendent do fotela prezydenta USA. Z sondaży wynika, że faworytami są gubernator Wisconsin Scott Walker, senator Rand Paul z Kentucky, były gubernator Florydy Jeb Bush oraz senator Marco Rubio z Florydy. Po stronie Demokratów zdecydowaną faworytką w wyścigu do Białego Domu jest była pierwsza dama i była sekretarz stanu USA Hillary Clinton.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Wybory 2016

Comments

 1. Pit
  Pit 30 czerwca, 2015, 17:54

  Ta republikanska swinka niech lepiej idzie do restauracji GOP dziekujemy rasistom ostatni gasi swiatlo

  Reply this comment
 2. roman
  roman 1 lipca, 2015, 12:59

  Ty rysiowaty pajacu. Zajmij sie lepiej demokratycznymi swinkami. Znajdziesz ich sporo.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*