Gubernator Okinawy zatwierdził plan przeniesienia bazy USA poza terytorium wyspy

Gubernator Okinawy zatwierdził plan przeniesienia bazy USA poza terytorium wyspy

Gubernator Okinawy Hirokazu Nakaima zatwierdził w piątek plan przeniesienia bazy lotniczej USA w inne miejsce deklarując równocześnie, że będzie nadal dążył do jej usunięcia poza terytorium tej japońskiej wyspy.

us-marines-na-okinawie

Żołnierze Marines na Okinawie
fot.Hitoshi Maeshiro/PAP/EPA

Nakaima powiedział na konferencji prasowej, że zaakceptował wniosek rządu w Tokio, by baza lotnicza Futenma została przeniesiona na wybrzeże Henoko koło miasta Nago na północnym wschodzie Okinawy, gdzie znajduje się baza piechoty morskiej USA Camp Schwab. Służąca lotnictwu piechoty morskiej baza Futenma w mieście Ginowan otoczona jest zwartą zabudową cywilną.

Gubernator dodał, iż nadal uważa, że najlepszym rozwiązaniem problemu bazy Futenma byłoby jej przeniesienie do innego obiektu lotniskowego poza Okinawą.

Stany Zjednoczone i Japonia jeszcze w 1996 roku uzgodniły zamknięcie bazy Futenma, ale próby znalezienia dla niej innej lokalizacji blokował dotąd społeczny opór. Obozujący przez blisko 10 lat w namiotach na wybrzeżu Henoko aktywiści zapowiedzieli organizowanie demonstracji, jeśli gubernator Nakaima zgodzi się na budowę bazy.

Wśród ludności Okinawy utrzymuje się znaczna niechęć wobec amerykańskiej obecności wojskowej na wyspie, co wielu uważa za źródło zagrożenia przestępczością, szkodami ekologicznymi i hałasem.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*