Gubernator Ohio John Kasich będzie ubiegał się o prezydenturę

John Kasich fot.Shawn Thew/EPA

John Kasich fot.Shawn Thew/EPA

Republikański gubernator stanu Ohio John Kasich ogłosił we wtorek zamiar ubiegania się o nominację kandydata na prezydenta z ramienia Partii Republikańskiej. Jest on już 16 republikańskim politykiem, który będzie walczył o tę nominację.

„Jestem tutaj aby prosić was o wasze modlitwy, wasze poparcie, wasze starania bowiem postanowiłem ubiegać się o urząd prezydenta” – powiedział 63-letni Kasich podczas przemówienia na uniwersytecie stanowym w stolicy Ohio, mieście Columbus.

Kasich, który ma za sobą długoletnią karierę kongresmena i sprawuje urząd gubernatora przez drugą kadencję, przekonywał słuchaczy, że jest jedynym republikańskim kandydatem, który ma doświadczenie w trzech ważnych dziedzinach: budżetu federalnego, bezpieczeństwa narodowego i rządu stanowego.

Kasich dał się poznać jako polityk, który – wtedy kiedy uzna to za stosowne – potrafi przeciwstawić się własnej partii. Np. w odróżnieniu od innych republikańskich gubernatorów, rozbudował stanowy system opieki zdrowotnej nad osobami o niskich dochodach, zgodnie z federalną reformą opieki zdrowotnej przeforsowaną przez demokratycznego prezydenta Baracka Obamę.

Jest potomkiem imigrantów z Czech, Węgier i Chorwacji. Karierę polityczną rozpoczął w 1978 kiedy pokonał demokratycznego rywala w walce o miejsce w Senacie stanu Ohio. Został najmłodszym członkiem tej izby w wieku zaledwie 26 lat.

Najbliższym bezpośrednim wyzwaniem Kasicha będzie zakwalifikowanie się do pierwszej debaty republikańskich kandydatów do Białego Domu, która odbędzie się w przyszłym miesiącu w Cleveland. Zaproszonych do udziału w niej będzie tylko 10 czołowych kandydatów. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Wybory 2016

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*