Grupy religijne namawiają do przyjęcia 100 tys. imigrantów z Syrii

fot.Djordje Savic/EPA

fot.Djordje Savic/EPA

Amerykańska humanitarna organizacja religijna Church World Service (CWS) zaapelowała we wtorek do władz w Waszyngtonie o przyjęcie w następnym roku 100 tys. imigrantów z Syrii. Apel CWS poparli m.in. przedstawiciele amerykańskiego Kościoła katolickiego.

Od chwili wybuchu konfliktu zbrojnego w Syrii, czyli od 2011 roku, Stany Zjednoczone przyjęły 1,5 tys. uchodźców z tego kraju. Do października br. Departament Stanu oczekuje 300 kolejnych. Taka postawa zdaniem zrzeszającego 37 wspólnot chrześcijańskich CWS jest „rozczarowująca”.

„Jesteśmy rozczarowani dotychczasową postawą przywódców USA. (…) Myślę, że dostrzegamy ludzi kiwających ze zrozumieniem głową, że należy coś zrobić, ale na razie wszyscy czekają, żeby zobaczyć co takiego (trzeba wykonać)” – powiedziała odpowiedzialna za program pomocy uchodźcom CWS Jen Smyers.

Apel i podane przez CWS liczby poparli przedstawiciele Kościoła katolickiego w USA, wspólnoty luterańskie oraz żydowska agencja pomocy uchodźcom – HIAS.

Tymczasem tego samego dnia administracja USA, będąca pod coraz większą presją w związku z nasilającym się kryzysem uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu, zapewniła, że rozważa podjęcie kroków obejmujących m.in. relokację uchodźców, by pomóc w stawieniu czoła kryzysowi.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Peter Boogaard oświadczył, że USA są w stałym kontakcie z krajami Bliskiego Wschodu oraz Europy, do której napływa coraz więcej uchodźców, uciekających m.in. z terenów kontrolowanych przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) w Iraku i Syrii.

Trwająca od ponad czterech lat wojna w Syrii zmusiła do ucieczki z domów już 4 mln Syryjczyków. USA są największym na świecie dawcą pomocy dla uchodźców, w tym poprzez fundusz Urzędu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) czy Światowy Program Żywnościowy. Co roku, głównie za pośrednictwem oenzetowskiej agencji ds. uchodźców, amerykańskie władze przyznają pozwolenia na pobyt w USA około 70 tys. uchodźców z całego świata.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*