Grupa kongresmenów apeluje do prezydenta Dudy o weto ws. ustawy o IPN

Grupa kongresmenów apeluje do prezydenta Dudy o weto ws. ustawy o IPN

Ośmioro kongresmenów z ponadpartyjnej grupy zadaniowej Kongresu USA ds. zwalczania antysemityzmu napisało list do prezydenta Andrzeja Dudy. Wyrażają w nim nadzieję, że zawetuje on nowelizację ustawy o IPN, jeśli trafi ona na jego biurko.

Sygnatariusze listu z datą 31 stycznia wyrażają zaniepokojenie uchwaloną przez Sejm i czekającą na rozpatrzenie przez Senat ustawą, która „penalizowałaby nawiązania do polskiego współudziału w nazistowskich zbrodniach wojennych przeciwko Żydom podczas okupacji Polski w czasie drugiej wojny światowej”.

W liście wyrażono obawę, że ta ustawa może mieć „mrożący efekt” dla dialogu, nauki i odpowiedzialności w Polsce wobec Holokaustu. Za niepokojące uznano też, że Sejm przyjął tę ustawę w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu – „dniu, w którym świat otwarcie mówi o potwornościach Holokaustu, by zapewnić, że takie okrucieństwa nigdy się nie powtórzą”.

Autorzy akcentują, jak bardzo Polska ucierpiała pod niemiecką okupacją, zwracają uwagę na ponad 6,6 tys. Polaków uznanych za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Wskazują też jednak na „liczne udokumentowane przypadki Polaków wspomagających nazistów, bezpośrednio i pośrednio, w mordowaniu niewinnych Żydów”. „Karanie kogokolwiek, kto uznaje realia, byłoby niesprawiedliwością” – piszą, wyrażając przekonanie, że skoncentrowanie się na edukacji, a nie na penalizacji byłoby korzystniejsze.

Kongresmeni podkreślają znaczenie wolności słowa i otwartej debaty, „zwłaszcza w związku z kwestiami, w których najtrudniej jest się pogodzić”. Eksponują przewodnią rolę Polski w badaniach nad Holokaustem, wskazując na działalność Muzeum Historii Żydów Polskich, i stwierdzają, że „uchwalenie tej ustawy jest sprzeczne z tą podziwu godną spuścizną”.

„Dlatego też mamy nadzieję, że wypowie się pan przeciwko temu projektowi ustawy i zawetuje ją, gdyby trafiła na pańskie biurko” – piszą na zakończenie, dodając, że liczą na możliwość podjęcia dialogu i oczekują na odpowiedź. (PAP)

Na zdj.: prezydent Andrzej Duda fot.Mathieu Cugnot/EPA

Categories: Ameryka, Polska

Comments

 1. Miłosz
  Miłosz 31 stycznia, 2018, 14:22

  Załóżmy że pojadę na wczasy do Izraela i zostanę tam okradziony. Co więcej, spotkam kiedyś kogoś kto powie, że też został okradziony w Izraelu ale za złodziejem ruszyli w pogoń miejscowi mieszkańcy, złapali go i oddali mu skradzione przezeń rzeczy. Czy w takiej sytuacji uprawnionym będzie twierdzenie, że obywatele Izraela to złodzieje? Oczywiście że nie, podobnie jak nie można mówić o współodpowiedzialności narodu Polskiego za holokaust, gdyż wielu Polaków bezinteresownie pomagało Żydom a Armia Krajowa wydala dekret nakazujący karać śmiercią szmalcowników.

  Reply this comment
 2. Igor
  Igor 31 stycznia, 2018, 16:15

  Ale pisiory narobili kłopotów, teraz muszą stawać na baczność przed USA i Izraelem, a wystarczyło zostawić fachowców na urzędach i nie zatrudniać biernych, mierny ale wiernych…

  Reply this comment
  • Nataniel
   Nataniel 31 stycznia, 2018, 20:33

   Widze Igor, ze z checia nadstawiasz twarz, zeby Ci w nia napluli, ze jestes Polakiem odpowiedzialnym za holokaust. „Pisiory” jedynie z duma wypna piers. Skonczyl sie czas wchodzenia wszystkim w tylna czesc ciala bez wazeliny.

   Reply this comment
  • Anonim
   Anonim 31 stycznia, 2018, 22:44

   Igor ty ruski trollu !!!! wracaj do siebie

   Reply this comment
  • Daniel
   Daniel 1 lutego, 2018, 05:37

   Igor ale tacy sami bierni, mierni i w dodatku wierni Niemcom, Rosjanom i Żydom byli na tamtych stanowiskach. W końcu Polską rządzą Polacy i dlatego ten międzynarodowy skowyt jest tak silny!

   Reply this comment
 3. QWERTY
  QWERTY 1 lutego, 2018, 11:32

  Do Jews in any country quarrel over the nation they feed on? Do even the US Congress and Presidents dance the way the rabbi will play them?
  QWERTY

  Reply this comment
 4. Borsa
  Borsa 1 lutego, 2018, 12:18

  If Congressmen, Senators and the US Department of State can think, let them answer the question: „Who wants to spoil the US-Poland-Israel relations and what ???.” As far as they can logically think. How large (%) is the Jewish diaspora came from Russia to Israel?
  Borsa

  Reply this comment
 5. ZXCQ
  ZXCQ 2 lutego, 2018, 06:00

  To Żydowscy pomocnicy Niemców z Warszawskiego Getta i innych, wiedzieli i kazali mordować całe Żydowskie rodziny, aby prędzej czy później wejść w posiadanie ich majątków. W tym celu, teraz ich potomkowie, zaangażowali nawet Kongres USA.
  ZXCQ

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*