Google: Zespół inżynierów z Izraela z kontraktem na lot na Księżyc

fot.WikiImages/pixabay.com

fot.WikiImages/pixabay.com

Zespół inżynierów z Izraela podpisał w środę kontrakt ze SpaceX, na mocy którego w 2017 roku wyśle na Księżyc swój statek kosmiczny – poinformował na swoim oficjalnym blogu Google – organizator konkursu Lunar XPRIZE.

Amerykanie osiem lat temu ogłosili konkurs dla zespoły inżynierów z całego świata, w którym rywalizują one w wyścigu o to, który pierwszy wyśle na Księżyc swój bezzałogowy statek kosmiczny. Agencja Reutera zwraca uwagę, że dzięki podpisaniu kontraktu ze SpaceX naukowcy ze SpaceIL wysunęli się na czoło stawki, w której pozostało poza nimi jeszcze 15 innych grup.

„Zespół SpaceIL, składający się z inżynierów mających siedzibę w Izraelu, właśnie zabezpieczył +bilet na Księżyc+ w postaci oficjalnego i zweryfikowanego kontraktu na wysłanie swojego pojazdu rakietą SpaceX Falcon 9. Ich statek poleci w specjalnie do tego zaprojektowanej kapsule rakietą Falcon 9; po oddzieleniu od rakiety nośnej i opuszczeniu kapsuły, wykorzysta czujniki do nawigacji na powierzchnię księżycową” – tłumaczy Google na swoim blogu.

Prezes SpaceIL Eran Privman zwrócił uwagę, że jedną z największych przeszkód przed jakimi stają zespoły uczestniczące w Lunar XPRIZE jest właśnie znalezienie odpowiedniego środka transportu z Ziemi w przestrzeń kosmiczną. Podkreślił, że ich statek charakteryzuje się mniejszymi rozmiarami niż urządzenia konkurencji, dzięki temu rakieta nośna Falcon 9 będzie mogła zabrać jeszcze 20 małych satelitów, co całkowicie pokryje koszty lotu.

„Inne zespoły próbują opracować podobne rozwiązanie” – podał Privman.

Privman dodał też, że mimo podpisania kontraktu zespół SpaceIL czeka jeszcze dużo pracy – muszą np. wyprodukować całą rakietę, aby móc ją potem przetransportować do Stanów Zjednoczonych wskąd będzie dopiero wystrzelona w kosmos.

Google przypomina, że konkurs został ogłoszony w 2007 roku. Dodaje, że pozostałe zespoły mają czas do końca 2016 roku na zabezpieczenie swoich kontraktów na lot w kosmos. Misja księżycowa musi się natomiast odbyć do końca 2017 roku. Dodatkowym kryterium jest przeanalizowanie 500 m powierzchni Księżyca i wysłanie na Ziemię obrazów wideo i zdjęć w jakości HD. Nagroda dla zwycięzców wynosi 20 mln dolarów. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Internet
Tags: google, kosmos

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*