Gina Haspel oficjalnie szefową CIA

Gina Haspel oficjalnie szefową CIA

Gina Haspel złożyła w poniedziałek przysięgę i jest już oficjalnie szefową amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej, a zarazem pierwszą kobietą na tym stanowisku. Na uroczystość jej zaprzysiężenia przybył do centrali CIA prezydent Donald Trump.

W czwartek Senat USA zatwierdził nominację Haspel 54 głosami przeciwko 45. Kontrowersje wzbudzała rola, jaką odegrała ona w programie “rozszerzonych przesłuchań” osób podejrzanych o terroryzm, kiedy po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku była szefową działającego w Tajlandii pod kryptonimem Kocie Oko tajnego więzienia CIA.

Przed głosowaniem w Senacie Haspel, która w przeszłości była szefową tajnych placówek CIA w Afryce, w Europie i w Azji, w liście do senatora Marka Warnera – najwyższego rangą przedstawiciela Partii Demokratycznej w komisji wywiadu – wyznała, że obecnie „uważa rozszerzone przesłuchania podejrzanych o terroryzm za błąd CIA”.

Trump podkreślił podczas uroczystości zaprzysiężenia Haspel, że „nikt inny w tym kraju nie ma lepszych kwalifikacji” do kierowania CIA.

61-letnia obecnie Haspel przez większość swojej ponad 30-letniej kariery pracowała jako tajna agentka CIA, a ostatnio była wiceszefową tej agencji.(PAP)

fot.Mark Wilson/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*