Generał Dempsey za rozważeniem dostaw broni dla wojsk ukraińskich

Generał Dempsey za rozważeniem dostaw broni dla wojsk ukraińskich

Stany Zjednoczone „absolutnie powinny” rozważyć dostarczenie broni ukraińskim siłom rządowym walczącym z prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy – oświadczył we wtorek przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Martin Dempsey.

„Uważam, że absolutnie powinniśmy rozważyć dostarczenie (Ukrainie) broni śmiercionośnej. Powinno się to odbyć w kontekście (obrony) naszych sojuszników w NATO, bo ostatecznym celem (prezydenta Rosji Władimira) Putina jest właśnie podzielenie Sojuszu” – powiedział Dempsey podczas przesłuchania przed komisją sił zbrojnych Senatu USA w sprawie propozycji wydatków zbrojeniowych w 2016 r.

Dempsey nie zadeklarował wprawdzie, że na pewno poprze dostawy broni dla Ukrainy, jednak po raz pierwszy publicznie poparł rozważenie takiej możliwości, dołączając do grona wysokich rangą przedstawicieli władz USA twierdzących, że ukraiński konflikt może wymagać od USA większego zaangażowania – zauważa środowy „Washington Post”.

„Ukraińskie wojsko ma luki w wyposażeniu, które stawiają je w prawdziwie niekorzystnej sytuacji. Uważam, że powinniśmy zbadać możliwości wypełnienia tych luk”, dzięki czemu obie strony konfliktu „mogą ze sobą współzawodniczyć na równych warunkach” – powiedział Dempsey. Nie sprecyzował, jakiego rodzaju wsparcie ma na myśli.

Amerykański generał zaznaczył też, że bliskie sąsiedztwo Ukrainy z potężnym rosyjskim sąsiadem czyni z niej cel podatny na ataki. „Jeśli Rosja zechce wziąć Ukrainę, zrobi to” – dodał.

„Washington Post” przypomina, że w zeszłym tygodniu dyrektor wywiadu USA James Clapper opowiedział się za dozbrojeniem ukraińskich wojsk, mimo że takie posunięcie najpewniej sprowokowałoby Putina.

Prezydent USA Barack Obama zapowiedział, że rozważy dostarczenie broni ukraińskiej armii, jeśli zawiodą dyplomatyczne starania o uregulowanie konfliktu. Jednak według „WP” Obama – usiłujący zakończyć wojnę w Afganistanie i stojący w obliczu zagrożeń ze strony dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie – raczej niechętnie odnosi się do perspektywy głębszego zaangażowania „w konflikt na obrzeżach Europy”. (PAP)

Na zdjęciu: Martin Dempsey fot.Jim Lo Scalzo/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*