Gen. Odierno zaniepokojony spadkiem nakładów W. Brytanii na obronność

Gen. Odierno zaniepokojony spadkiem nakładów W. Brytanii na obronność

Szef sztabu sił lądowych USA generał Raymond Odierno wyraził „wielkie zaniepokojenie” spadającymi nakładami Wielkiej Brytanii na obronność. W poniedziałkowym wywiadzie dla „Daily Telegraph” wezwał Londyn do utrzymania tych wydatków na poziomie 2 proc. PKB.

Odierno ostrzegł, nawiązując do przyszłych konfliktów, że wojskom brytyjskim grozi, iż w końcu będą walczyć wewnątrz jednostek USA, a nie obok nich.

W ciągu ostatnich czterech lat W. Brytania obcięła wydatki na obronność o ok. 8 proc. w kategoriach realnych, dążąc do redukcji rekordowo wysokiego deficytu budżetowego. W rezultacie brytyjskie siły zbrojne zmniejszyły się mniej więcej o jedną szóstą – wskazuje Reuters.

„W przeszłości dywizja armii brytyjskiej walczyła obok dywizji amerykańskiej. Teraz może to być brytyjska brygada wewnątrz dywizji amerykańskiej, albo nawet brytyjski batalion wewnątrz amerykańskiej brygady” – powiedział Odierno, przypominając poprzednie konflikty, w Iraku i w Afganistanie.

Reuters odnotowuje, że brytyjski resort obrony na razie nie skomentował tego wywiadu; wcześniej informowano, że obecne plany przewidują zachowanie wydatków na cele obronne na poziomie 2 proc. PKB, co jest celem wytyczonym przez NATO, w bieżącym i przyszłym roku finansowym.

W czwartek „Financial Times” pisał, że Wielka Brytania, która spośród członków NATO wydaje na obronność najwięcej po USA, zmniejszy swój budżet militarny z 55 miliardów dolarów w 2014 roku do 54 mld USD w roku bieżącym (spadek z 2,07 proc. PKB do 1,88 proc. PKB).

Agencja Reutera przypomina, że w grudniu zeszłego roku amerykański generał Ben Hodges wyrażał obawę, że brytyjskie wydatki na cele wojskowe mogą spaść poniżej natowskiego poziomu i twierdził, iż siły zbrojne W. Brytanii nie mają dość pieniędzy na swoje potrzeby. (PAP)

Raymond Odierno fot.Shawn Thew/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*