Gen. Breedlove: wkrótce decyzja o magazynach sprzętu NATO w Rumunii

Generał Philip Breedlove fot.Valdrin Xhemaj/EPA

Generał Philip Breedlove fot.Valdrin Xhemaj/EPA

Dowódca sił NATO w Europie gen. Philip Breedlove oświadczył we wtorek w czasie wizyty w Bukareszcie, że wkrótce zapadnie decyzja o ewentualnym składowaniu ciężkiego uzbrojenia NATO w Rumunii.

Mówiąc o konwoju amerykańskich żołnierzy przejeżdżającym przez Czechy, gen. Breedlove oznajmił, że stanowi on „przesłanie otuchy”.

Dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie gen. Frederick Hodges w czasie podróży po Litwie, Estonii i Polsce w listopadzie ubiegłego roku wspomniał o możliwości rozmieszczenia w regionie – w Polsce, państwach bałtyckich, a także w Bułgarii i Rumunii – sprzętu, dzięki czemu żołnierze przybywający na rotacyjne ćwiczenia nie musieliby go za każdym razem transportować.

Plany rozmieszczenia ciężkich pojazdów i sprzętu mają być tworzone w drodze konsultacji między USA i krajami-gospodarzami.

Po ćwiczeniach w krajach bałtyckich i w Polsce amerykańskie pododdziały wracają do swoich baz w Niemczech. Licząca ok 1,8 tys. km trasa wiedzie przez Polskę i Czechy. Operację „Dragoon Ride” (Rajd Dragonów) zaplanowano na 10 dni, wracające wojska podzielono na dziewięć kolumn. (PAP)

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*