„FT”: Trump wycofa USA ze Światowego Związku Pocztowego

„FT”: Trump wycofa USA ze Światowego Związku Pocztowego

Prezydent Donald Trump postanowił wycofać USA ze Światowego Związku Pocztowego (UPU), który reguluje ceny przesyłek pocztowych. Waszyngton uważa, że daje on przesyłkom z Chin przewagę konkurencyjną – pisze w środę „Financial Times”.

Powołując się na wysokiej rangi przedstawicieli administracji Trumpa, dziennik podaje, że Waszyngton uważa, iż system opłat pocztowych ustalony przez Światowy Związek Pocztowy faworyzuje Chiny i ułatwia przesyłanie podrabianych marek i nielegalnych narkotyków.

UPU to kolejna międzynarodowa organizacja, z której Trump postanowił wycofać Amerykę i kolejna odsłona wojny handlowej z Chinami – komentuje „FT”.

Biały Dom poinformował w komunikacie, że „Departament Stanu poinformuje (strony traktatu), że Stany Zjednoczone wycofają się z UPU”.

„Prezydent zgadza się z rekomendacjami Departamentu Stanu, który zaleca przyjęcie własnych stawek pocztowych na amerykańskich granicach, i to najpóźniej do 1 stycznia 2020 roku” – głosi oświadczenie.

UPU liczy 192 kraje członkowskie, istnieje od 1874 roku, a powstanie tego związku umożliwiło swobodny przepływ przesyłek pocztowych – wyjaśnia AFP.

Ustalane przez UPU opłaty są z założenia niższe dla przesyłek pochodzących z krajów rozwijających się, a to zwróciło uwagę doradców ekonomicznych Białego Domu, a zwłaszcza szczególnie radykalnego doradcy Trumpa ds. handlu Petera Navarro – pisze „FT”.

Dziennik cytuje rozmówców z Białego Domu, którzy powiedzieli, że chcą, aby USA ustaliły jednostronnie swoje własne międzynarodowe stawki pocztowe, aby zneutralizować przewagę konkurencyjną Chin.

Jeśli USA w istocie wycofają się z UPU, to amerykańskich konsumentów czeka podwyżka cen związana z większymi kosztami transportu, co nałoży się na wzrost cen spowodowany przez wojnę celną – prognozuje brytyjski dziennik.

Decyzja amerykańskiej administracji może prowadzić do „wojny pocztowej” – mówi David Jinks z firmy DeliveryHero. „Rezultatem będzie wolna amerykanka, w której każdy kraj (…) ustala swoje stawki” – wyjaśnia Jinks w rozmowie z „FT”.

Biały Dom poinformował jednak, że jeśli UPU zgodzi się przeprowadzić reformy i „negocjacje (w tej sprawie) będą szły pomyślnie, to administracja jest skłonna zrezygnować z wycofania się i pozostać w UPU”. (PAP)

fot.Wikipedia

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*