„FT”: Hillary Clinton musi określić, jakim chce być prezydentem

fot.Andrew Gombert/EPA

fot.Andrew Gombert/EPA

W przeciwieństwie do 2008 r. Hillary Clinton wydaje się tym razem faworytem do wygrania nominacji prezydenckiej Partii Demokratycznej. Jednak żeby zasiąść w Białym Domu musi pokazać Amerykanom swoją wizję prezydentury – pisze we wtorek „Financial Times”.

W komentarzu redakcyjnym londyński dziennik zwraca uwagę, że brak silnej konkurencji wewnątrz własnej partii daje byłej Pierwszej Damie „luksus uniknięcia zbytniego radykalizmu w celu pozyskania głosów lewicowych”. Dzięki temu może ona dokładnie przygotować swą kampanię. Mimo to potencjalni wyborcy na razie nie wiedzą, jaką dokładnie wizję prezydentury ma Clinton i czego chce dokonać.

Największą przeszkodą na drodze do Białego Domu mogą się okazać kwestie polityki wewnętrznej. „FT” zwraca uwagę, że „Clinton musi przekonać wyborców, że będzie mieć więcej szczęścia niż (prezydent Barack) Obama w rozwiązaniu amerykańskiego impasu (gospodarczego)”. Potencjalna kandydatka Partii Demokratycznej powinna także wytłumaczyć, w jaki sposób planuje wdrażać swoje pomysły w sytuacji, kiedy w Kongresie większość utrzyma Partia Republikańska.

Łatwiejsze zadanie czeka ją w sprawach polityki zagranicznej. „Jako była sekretarz stanu USA Clinton będzie najbardziej doświadczonym kandydatem w wyścigu o fotel prezydenta” – podkreśla „FT”. Zwraca także uwagę, że nie powinna dać się zwieść pokusie dystansowania się od porozumienia prezydenta Baracka Obamy z Iranem w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Powinna natomiast zasygnalizować chęć większego zaangażowania Waszyngtonu w rozwiązywanie światowych konfliktów.

„Clinton nie ma obecnie zapewnionego sukcesu. Tak jak powiedziała w niedzielę (w materiale inaugurującym kampanię) – prezydentura jest czymś, na co musi zapracować” – podsumował „FT”. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*